TOP 5 dôvodov, prečo sa vám bude Bystrianska jaskyňa páčiť

0
823
Bystrianska Jaskyňa

Bystrianska jaskyňa je jedna z najobľúbenejších v južných Nízkych Tatrách aj keď jedna z mála sprístupnených. V obci Bystrá v okrese Brezno je vyhĺbená podzemným tokom miestnej riečky Bystrá v starých vápencoch pochádzajúcich z ešte druhohôr a v dolomitoch Chočského príkrovu. Dnes poskytuje návštevníkom pohľad na rôznorodosť úkazov. Keďže sme toto miesto navštívili a vy ho možno navštíviť plánujete, môžete oceniť 5 dôvodov, pre ktoré by sa vám mohlo toto miesto páčiť.

1. Prístupný od cesty s bezplatným parkoviskom

Parkovisko pri autobusovej zastávke v obci Bystré je bezplatné. Navštívili sme ho v auguste 2015 a vítalo nás prázdne parkovisko na ktorom sa postupne objavovali autá a ľudia parkujúci ako blázni. To už raz tak, keď chýbajú čiary oddeľujúce miesto od miesta. Z parkoviska sú to len tri minútky a ste pri hlavnom vstupe. Starí rodičia sa tak veľmi nenatrápia pri chôdzi a neprídu o všetku energiu pri presúvaní. Ak hovoríme o prístupnosti, vedeli ste že rovnako ako z Bratislavy je to sem z Košíc?

Bystrianska jaskyňa

2. Jaskyňa je naozaj pekná

Možno nejde o jaskyňu o ktorej sa zmienia mnohí ako o prvej krásnej jaskyni na Slovensku. Napriek tomu obsahuje pestrý výber variácií úkazov a tvarov. Nejde teda len o kvaple, ale aj o zlomy, praskliny, rokliny a rôzne diery s vrásnením a tvarovaním usadenín. Nachádza sa tu aj stály tok riečky, ktoránaďalej formuje toto miesto, no ide o hlbšie miesta mimo trasy bežných turistov.

Bystrianska jaskyňa

3. Nenáročná na prechod

Opäť mysliac na starých rodičov a rodiny s deťmi, ktoré sa nechcú veľmi trápiť a ani nemôžu s náročným chodením. 45 minútová prehliadka prechádza trasou dlhšou niečo viac ako polovicu kilometra. Počas nej sa návštevníci dostávajú cez viacero miest a vychádzajú na mieste, ktoré je len o pár metrov vyššie ako vstup na opačnej strane jaskyne. Od vstupu asi 3 alebo 2 minútky pešo.

Bystrianska jaskyňa

4. Príjemný vzduch a liečba

Jaskyňa je už tradične miestom, ktoré je vyhľadávaným pre upokojenie dýchacej sústavy a problémy s dýchaním. Astmatici sa tu dokonca liečia, čiže o miestnych účinkoch nemožno pochybovať. Ako ťažký astmatik by som taký vzduch uvítal všade vôkol seba.

Bystrianska jaskyňa

5. Príjemní ľudia a príjemná oblasť

Bystrianska jaskyňa sa nachádza v zelenej časti Slovenska plnej prírodných krás a miest, ktoré dlhé desaťročia niečo pre turizmus znamenajú. Rýdzo slovenská oblasť Nízkych Tatier plná často až nedotknutej prírody je určite lákadlom. V jaskyni sú príjemné sprievodkyne, mali sme šťastie aj na príjemných návštevníkov, ktorí nepotrebovali dokazovať, že zhltli múdrosť celého sveta.

foto: so súhlasom ZN.sk