Tipy, ako ochrániť kovový povrch vďaka náteru

0
157

Máte doma kovové povrchy, ktoré už majú čo to za sebou a potrebujú renováciu? V tom prípade im treba predĺžiť životnosť, no postup závisí aj od typu konkrétneho povrchu, správnej úpravy a podmienok okolitého prostredia.

Ako a kde začať

Pred samotným začiatkom úpravy by sme si mali ujasniť, o aký typ kovu ide, pretože každý z nich sa správa po čase úplne inak. Najčastejšie sa v domácnostiach vyskytuje klasické železo, známe ako čierne, na ktorom po čas vzniká hrdza. V takom prípade sa na zvýšenie jeho odolnosti väčšinou používa tenký povlak zinku, nanášajúci sa na povrch. Odolnejšia voči rôznym podmienkam je ale oceľoliatina, ktorá obsahuje viac uhlíka. Spoznáte ju podľa toho, že je tmavosivej farby a má vyššiu poréznosť. Ďalším typom je nerez, známa aj pod názvom legovaná oceľ. Samostatnou kapitolou sú napríklad farebné kovy ako mosadz, bronz či hliník.

Nie vždy je vhodný čas na úpravu kovových povrchov, pretože nie vždy sú na to vhodné podmienky. Najlepšie je ich pomocou ochranného náteru upraviť hneď po ich vystavení koróznemu prostrediu, čo je omnoho jednoduchšie, ako v prípade, že sú už koróziou narušené. Pri samotnom natieraní je dôležité zohľadniť aj počasie, pretože kov nemá rád vlhkosť. Povrchy umiestnené v exteriéri, by sa nemali natierať po daždi a ani ráno, kedy sa odparuje voda. Na jeseň sa vyvarujte hmlistému oparu prinášajúci tiež vlhkosť. V prípade, že sa chystáte použiť farby na kov na predmety vynesené napríklad z chladnej pivnice, nechajte ich zohriať na aktuálnu teplotu vonkajšieho prostredia. Vyhnete sa tak viacerým problémom, akým je napríklad podkorodovanie.

Valček alebo radšej štetec?

Na natieranie budete potrebovať aj rôzne pomôcky, akými sú napríklad valček alebo štetec. Je len na vás, ktorý z nich si zvolíte, no pri natieraní kovu sa častejšie využíva štetec, ktorého výhodou je dôkladné zapracovanie. Ten je ale vhodný len pre ľudí, ktorí sa s náterom veľmi neponáhľajú, pretože práca s ním zaberie viac času, ako s valčekom. Ak chcete mať povrch dokonalejší, bez zbytočných chýb a nenatretých miest, valček už vhodný nie je. Nesúvislé alebo drsné plochy by ste s ním poriadne nenatreli a na tie sa vám určite oplatí použiť spomínaný štetec. Všetky potrebné pomôcky nájdete aj v internetovom obchode Bugy, kde okrem farieb na kov alebo steny nájdete aj fasádne farby.