Na čo dávať pozor základoch domu

0
162

Idete bývať vo vlastnom a už máte vybraný pozemok? V tom prípade už len stačí začať stavať. Ešte pred tým, ako by ste sa bezhlavo pustili do plnenia sna o bývaní si prečítajte, na čo všetko si dať pozor pri stavbe základov. Veď predsa každá budova musí mať dobrý základ. Práve od kvalitných základov závisí statika celého objektu.

Pozor na jednoduché chyby

Viete niečo o pôdorysoch, murovaní či stavaní záhradných domčekov? To vám ešte neprisudzuje status odborníka na všetko. Aj keď je pochopiteľné, že si človek chce svoj dom postaviť sám, spoľahnite sa na služby kvalifikovanej firmy. Predsa len, kopať si základy svojpomocne zaberie nielen veľa času, ale vám to zožerie podstatne veľa financií. Tie ušetríte, ak posuniete projekty firme, ktorá má s kopaním základov skúsenosti. Ráno začnú, dovezú si kvalitný minibager, ktorý je podrobený prísnym kontrolám. Bez vašej fyzickej snahy vám vykopú základovú jamu na objednávku.

Nespoliehajte sa na kamarátov, ktorí prinesú použité stroje z druhej a tretej ruky bez akejkoľvek záruky. Isteže, takáto taktika môže vyjsť, ale nemusí sa vyplatiť. Nikdy neviete, kto vlastnil spomínaný minibager pred vami a ako sa oň staral.

Ostala vám zemina?

Mnoho ľudí stavia dom na pomerne malom pozemku a nevedia, čo spraviť s vykopanou zeminou. Možnosti máte dve. Buď hlinu rozvozíte po pozemku alebo ju niekomu predáte. V dnešnej dobe ide o stále žiadanú komoditu. Takzvané planírovanie hliny nemusíte robiť ručne. Priemerné poľnohospodárske stroje takúto prácu zvládnu v priebehu pol dňa. Minibager vám zeminu nielenže rozhádže po pozemku, ale vám ju naloží na vlečku nákladného auta. Ďalej sa rozhodnite, čo s ňou. Kľúčom k správnej logistike je plánovanie vopred. Zistite si, či by o čistú zeminu nemal záujem váš známy, prípadne dajte inzerát na internet. Ako náhle začnete kopať a budete mať kupcu, ušetríte tak množstvo času.

Základy stavby už dnes nie sú ničím komplikovaným. Stále sú tu však veci, na ktoré si dávať pozor. Nesprávnym plánovaním tak môžete ušetriť množstvo času, ktorý je obzvlášť pri stavbách budov nesmierne dôležitý. Budete mať termíny a nebudete sa chcieť zdržiavať zbytočnou prácou. Riešte veci vopred a poraďte sa s odborníkmi. Veď ako sa hovorí: ćas sú peniaze. Ani s jedným netreba plytvať.