Prečo je kyselina listová dôležitá?

0
263
Prečo je kyselina listová dôležitá?

Vyvážená a pestrá strava je základom pevného zdravia. Nie vždy sa nám však darí doplniť do stravy všetky potrebné výživné látky. Ak sa necítite v kondícii alebo lekár pri prehliadke zistí nedostatok živín vo vašom tele, nastupujú na scénu výživové doplnky a vitamíny. Jednou z látok, ktoré nášmu organizmu často chýbajú je kyselina listová.

Čo je kyselina listová a kde ju nájdete

Kyselina listová je vlastne jedným z radu vitamínov B, konkrétne sa jedná o vitamín B9. Vo väčšine prípadov sa tento vitamín, podobne ako omega 3 mastné kyseliny, predpisuje ženám v období tehotenstva. Vitamín B9 pomáha predovšetkým v prvých mesiacoch tehotenstva, kedy prispieva k správnemu nervovému vývoju dieťaťa. Okrem výživových doplnkov nájdete kyselinu listovú, ako už sám názov napovedá, v listovej zelenine. V strave by ste si mali dopriať veľké množstvo špenátu, hlávkového šalátu, čínskeho šalátu a kapusty. Kyselinu listovú obsahujú taktiež niektoré druhy ovocia – jahody, maliny, avokádo, banány a čerešne. Problém s kyselinou listovou je v tom, že pri tepelnej úprave sa zo zeleniny takmer úplne vytráca. V tomto prípade vám nezostane nič iné, ako ju doplniť pomocou vitamínov. Kyselinu listovú si môžete zakúpiť v kombinácii s inými vitamínmi alebo v koncentrovanej podobe. Vybrať sa dá z práškovej formy či tabliet. Širokú ponuku prípravkov obsahujúcich kyselinu listovú nájdete na stránkach e-shopu naureus, ktorý vám prináša všetko potrebné pre vaše zdravie a krásu.

Ako pomáha kyselina listová

Kyselinu listovú si bohužiaľ ľudské telo nevie uložiť do zásoby. Preto sa môže stať, že aj vám bude tento vitamín chýbať. Jeho nedostatok sa prejavuje zhoršeným sústredením, častejším zabúdaním, bledosťou, únavou, rýchlou stratou energie a poruchami tráviacej sústavy. Kyselina listová prijímaná v dostatočnom množstve vie robiť s vašim zdravím zázraky. Ak ju do stravy doplníte, pocítite tieto priaznivé účinky:

  • pomáha pri správnej krvotvorbe
  • ochráni vaše cievy a srdce
  • zabraňuje vzniku aterosklerózy
  • bráni vzniku infarktu myokardu
  • bojuje proti depresii – vytvára v tele serotonín a noradrenalín (hormóny dobrej nálady)
  • ochráni vás pred stareckou demenciou
  • podáva sa aj deťom, ktoré trpia hyperaktivitou
  • zabezpečí pevnosť kostí a pomáha predísť osteoporóze

Na záver niečo pre dámy – kyselina listová priaznivo pôsobí na stav pleti, ktorej dodáva hebkosť. Zároveň znižuje tvorbu šedivých vlasov.