5 tipov pri výbere moderného školského nábytku

0
55
5 tipov pri výbere moderného školského nábytku

Renovácia interiéru školského zariadenia je investíciou, ktorá sa musí realizovať rozumne a s prihliadaním na viaceré aspekty. Jednou z najdôležitejších častí renovácie je výber moderného školského nábytku. Vhodne vybraný nábytok bude prínosom pre deti i vyučujúcich. Ktoré kroky pri výbere moderného školského nábytku by ste mali dodržať?

1. Dizajn školského nábytku

Pri výbere vzhľadu nábytku prihliadajte na celkový dizajn priestoru, v ktorom bude školský nábytok umiestený. Súhra farieb, tvarov a materiálov prispeje k lepšiemu sústredeniu žiakov. Je známe, že farby značne ovplyvňujú psychiku, a preto sa snažte, aby ste školské priestory farebne podriadili princípom colorterapie.

2. Funkčnosť školského nábytku

Modernejšia škola musí byť zariadená nábytkom, ktorý prihliada na potreby žiakov. Dôležité je ergonomické sedenie a bezpečnosť nábytku. Na tieto dva parametre dbajte hlavne v triedach, kde sa učia menšie deti. Zároveň musí byť školský nábytok odolný, pretože deti cez prestávky dokážu vyparatiť kopu bláznovstiev. S uvedenými informáciami súvisí certifikácia nábytku. Školský nábytok musí byť vyrobený podľa štátnych technických noriem.

3. Multifunkčnosť školského nábytku

Ideálne je, keď sa vám podarí osloviť výrobcu, ktorý dokáže dodať multifunkčný nábytok. Ide napríklad o stohovateľné lavice alebo stoličky rastúce spolu s deťmi. Vďaka stohovateľnému nábytku je možné z triedy vytvoriť priestor na pohybové aktivity. Takýto nábytok ušetrí miesto, ale je zároveň maximálne pohodlný. Nábytok sa lepšie prenáša, čo umožňuje jeho využitie v rôznych priestoroch školy podľa momentálnej potreby.

4. Školský nábytok a úložné priestory

Okrem školských lavíc a stoličiek si dajte záležať na výbere úložného priestoru. Vyberte do tried police a skrinky, ktoré je možné prispôsobiť  – napríklad zásuvky plne otvoriť alebo police rôzne prekladať. Nemenej dôležité je súkromie žiakov. Skrinky na uloženie oblečenia musia byť priestranné a dať sa bezpečne uzamykať.

5. Školský nábytok a odborné učebne

Pri výbere školského nábytku prihliadajte na to, aby sa v triede dali využívať technológie. Nezabudnite si vyčleniť peniaze na interaktívne tabule a audio systémy. V počítačových učebniach dbajte na to, aby lavice mali ochranné lišty na káble. V učebni chémie vyberte lavice, ktoré sú povrchovo upravené tak, aby odolali mechanickému poškodeniu. Myslite na všetky detaily, pretože ide o pohodlie a bezpečnosť detí.