5 dôvodov, prečo mi nerastie brada

0
315
5 dôvodov, prečo mi nerastie brada

Túžite po bohatej mužskej brade a nedarí sa vám ju vypestovať ani po niekoľkých mesiacoch čakania? Problém môže byť v genetike alebo vo vašom životnom štýle. Práve preto vám prinášame stručný popis piatich hlavných dôvodov, prečo obvykle nerastie brada dostatočne rýchlo.

Nízky vek

Tiež ste v mladosti počuli radu „Čím častejšie si budeš holiť bradu, tým rýchlejšie ti bude rásť“? Bohužiaľ, ide o mýtus, ktorý bol už dávno vyvrátený. Často sa tento výrok traduje medzi chlapcami v puberte, ktorí sú nedočkaví a radi by sa hrdili bohatou chlapskou bradou. Z výskumov ale vyplýva, že brada rastie najrýchlejšie a najintenzívnejšie medzi 25. a 30. rokom života.

Vedeli ste, že…

…rast brady môže spomaliť aj používanie nesprávnej kozmetiky?

Hormonálna nerovnováha

Brada a fúzy patria medzi tzv. terciárne ochlpenie. To, ako rýchlo toto ochlpenie rastie, je dané okrem iného aj hladinami hormónov. V mužskom tele prevažuje účinok mužských pohlavných hormónov s označením „androgény“. V mužskom tele sú ale v menšej miere zastúpené aj ženské pohlavné hormóny so súhrnným názvom „estrogény“. V prípade, že je rovnováha medzi týmito skupinami hormónov posunutá na stranu estrogénov, môže byť rast brady a fúzov spomalený.

Stres a nezdravý životný štýl

Tak ako môže stres spôsobiť vypadávanie vlasov, môže obmedziť aj rast ochlpenia tváre. Nejde len o rýchlosť rastu, ale aj o hustotu brady a fúzov. Ak tým pádom chcete, aby vám brada a fúzy rástli rýchlejšie, doprajte si viac spánku a pokoja počas všedných dní.

Zároveň dbajte aj o zdravý životný štýl. Okrem spánku si doprajte vyváženú stravu s dostatočným obsahom vitamínov A, C a B7. Nezabudnite ani na dodržiavanie pitného režimu a pravidelné športovanie. Fyzická aktivita totiž stimuluje uvoľnenie testosterónu, ktorý je hlavným zástupcom androgénov.

Genetická predispozícia

Hustota tvárového ochlpenia je vo veľkej miere daná našou genetikou. Ako sme už spomenuli vyššie, za rast pánskeho ochlpenia môžu androgény (mužské pohlavné hormóny). Tieto hormóny vplývajú na vlasové folikuly, z ktorých vyrastajú fúzy a brada. Práve to, ako veľmi sú tieto folikuly citlivé na účinok androgénov, je dané geneticky. Genetika je jeden z mála dôvodov pomalého rastu brady, ktorý nie je možné ovplyvniť.

Fajčenie

Vdychovanie cigaretového dymu je pre naše telo škodlivé na viacerých úrovniach. Jednou z nich je aj pokožka a s ňou spojené vlasy a chlpy. Fajčenie v tele zvyšuje tzv. „oxidačný stres“, ktorý vedie k tvorbe voľných radikálov. Radikály majú vo výsledku deštruktívne účinky na naše bunky. Môžu tým pádom spôsobiť odumieranie vlasových folikulov, čím sa môže spomaliť alebo úplne zastaviť rast brady. Problém môže postihnúť buď celú bradu, alebo len izolované okrsky vlasových folikulov na tvári.

Na to, ako rýchlo vám rastie brada, vplýva celé spektrum faktorov. Niektoré môžete jednoducho ovplyvniť, iné sa skrátka zmeniť nedajú. Základom rýchlejšieho rastu brady je zdravý životný štýl, dostatok oddychu, menej stresu, vyvážená strava a hlavne dostatočne vysoký vek.

zdroj: freepik.com