TOP 5 zaujímavých miest a lákadiel, aké musíte zažiť na Zanzibare

0
1214
Zanzibar ostrov, Copyright

Zanzibar je tropický ostrov nachádzajúci sa len tesne pod rovníkom v Indickom oceáne pri africkej Tanzánií do ktorej územne aj patrí. Meria sem cestu niekoľko letov z Prahy, čím je ostrov sprístupnený aj českým a slovenským turistom. Ak patríte medzi nich, nepochybne uvítate niekoľko rád o tom, čo sa oplatí na ostrove vidieť a čím je vlastne ostrov tak známy vo svete. Čo by nemalo chýbať vo vašom cestovateľskom itinerári?

1. Korenie a farmy

Zanzibar je známy históriou, ktoré je mimo otroctvo spojená aj s obchodom s korením. Navštívte miestne farmy s korením, pretože to nebude len návšteva, ale aj osobné prechádzanie cez plantáže, lesy, spoznávanie stromov a ovocia. Samozrejme to hlavné sú korenie ako vanilka, klinček, rôzne bobule, druhy ovocia, chlebovník a súčasťou je neraz možnosť ochutnať nejaké to ovocie, alebo si niečo kúpiť.

2. Ostrovy na západe

Ostrovy sú tu nádherné. Často ide o z mora vyzdvihnuté milióny rokov staré koraly zarastené zeleňou, na ktorých našli domov jašterice, kraby, rôzne druhy aj vzácnych vtákov. Ponúkajú krásne miesta na fotografovanie a neraz aj plážovú turistiku. Často nájdete krásne pieskové pláže s jemným pieskom. Samozrejmosťou je možnosť šnorchlovania v miestnych vodách prekypujúcich morským životom, koralmi a rybičkami známych aj menej známych tvarov.

3. Stone Town

Hlavné mesto ostrova nazývané tiež Zanzibar Town, má historické aj novšie centrum. To hlavné, čo vás bude lákať najviac, bude práve to staré, v ktorom sa nachádza aj hlavná pošta, nejedna lodiarska dielňa, výborné reštaurácie, pravá talianska zmrzlina a mnoho predajcov suvenírov. Nájdete tu starú pevnosť a budovy, ktoré sú spojené s otrokárskou históriou. Nezabudnite si pozrieť Palác Zázrakov, ktorého meno si zaslúžil ako prvá elektrifikovaná budova s vodovodom a výťahom, čo bolo v minulosti naozaj prejavom zázrakov. Jedna z obľúbených zastávok je aj dom Freddieho Mercuryho zo skupiny Queen, ktorý sa na ostrove narodil.

4. Národný park Jozani

Národný park Jozani je prírodná rezervácia rozprestierajúca sa na niekoľkých desiatkach hektárov, kde sa nachádza niekoľko rôznych biotopov. Nájdete tu hustý dažďový prales s rôznymi prevažne mahagónovými drevinami a palmami, taktiež hustý mangrovníkový les s až troma druhmi mangrovníkov a aj nízke porasty, ktoré sú domovom miestnych opíc. Endemický druh opice guaréza červená zanzibarská je najväčším lákadlom. Nechá sa pokojne odfotografovať, no nenechá sa pohladkať. Ani sa to neodporúča.

5. Miestne pláže

Pláže na Zanzibare sú väčšinou s veľmi jemným pieskom. Biely svetlý piesok nájdete na východnom pobreží. Sú obdobia, kedy môžu byť znečistené riasami, no hotely môžu čoskoro odstrániť a vy máte opäť pokoj. Na samotnom východe môže ísť o pozvoľný vstup do mora, na severe môže ísť o hlbší. More tu odchádza poriadne ďaleko na viacerých miestach, nie len v blízkosti hotelov. Práve tu sa najviac prejaví veľmi pozvoľný vstup. Biely jemný piesok pripomínajúci maltu má jednu nevýhodu. Na niektorých miestach je tak krásny a čistý, že odráža svetlo zo slnka. Chce to vzhľadom na teplo poriadnu ochranu pokožky a aj ochranu očí.

Foto: cestopis Zanzibar.cestovanie.biz