TOP 5 vecí, ktoré ste nevedeli o mrazivom trileri TMA!

0
1068
jozef Karika, Tma

Vy ste ešte nečítali triler slovenského autora Jozefa Kariku TMA? No dobre, vieme, že zopár vás už čítalo… podľa čísiel vydavateľstva už niekoľko tisíc a kniha patrí medzi najpredávanejšie v kamenných i internetových kníhkupectvách.
Či už ste podľahli, alebo sa ešte len chystáte – máme pre vás 5 vecí, ktoré ste rozhodne o tejto skvelej knihe nevedeli. Prezradil nám ich sám autor.

Opustená chata v horách…človek odrezaný od okolitého sveta…drsná zima… Možno na prvý pohľad trilerovo-hororové klišé, ale verte, že sa nebudete vedieť odpútať. Zúfalosť, strach, mrazivosť a zimomriavky budete priam bytostne cítiť a ak máte radi podobný žáner, Karikovu TMU si určite užijete.

A čo ste o tejto knihe nevedeli?

  1. „Nápad na Tmu som dostal pri používaní kvapiek do oka,“ tvrdí Jozef Karika. Nebudeme prezrádzať viac, ale rozhodne si dávajte pozor na to, čo bežne používate… nie vždy to môže byť neškodlivé.
  2. „Knihu som začal písať s predstavou jedinej situácie bez toho, aby som tušil, ako sa dej vyvinie.“ Nuž, to sa nám ani nechce veriť, pretože všetky scény sú tak perfektne poprepájané, že budete chcieť čítať ďalej a ďalej, aj keď sa chvíľami pristihnete, že sa obzeráte ponad plece a mierne sa strhnete pri každom zavŕzganí skrine či postele.
  3. „Finále príbehu som písal cez vianočné sviatky – preto sa vianočná tematika dostala aj priamo do deja.“ Hmm, taký darček ako dostal hlavný hrdina, by ste nechceli ani vo sne. Užije si ho, naozaj. My by sme sa z toho už dávno po……
  4. „Príbeh na niekoľkých miestach odkazuje na moju staršiu poviedku Samota, ktorá vyhrala cenu Béla 2009 za najlepšiu hororovú poviedku.“
    Ak si ju chcete prečítať, nájdete ju na Karikovej stránke – poviedka Samota.
  5. „Ohľadom chalupy na samote, kde sa odohráva dej, ma inšpirovalo rozprávanie jedného známeho slovenského herca, ktorý má podobnú chalupu na Kysuciach.“
    A my vám už teraz vravíme, že na túto chatu nás nikdy nedostanete – pri niektorých opisoch sme cítili, že sme tam spolu s hlavnou postavou a najradšej by sme zdupkali…tak ako to aj urobil, ale nič mu to nepomohlo. Skôr naopak…ale nechceme prezrádzať viac. Návrat do chaty patril medzi najsilnejšie scény knihy.

Ak máte chuť, začítajte sa do trileru TMA hneď teraz.