TOP 5 symbolov Ruska, ktoré sú stále živé a pripomínajú ho

0
2639
Mrázik film

Ak by ste mali vybrať 5 symbolov, ktoré nám mladým bezpochyby pripomínajú Rusko, aké by to boli? Pri výbere tých piatich najideálnejších by možno aj vám napadol obrázok Rusa v baranici s červeným nosom s vodkou v ruke a navôkol všade len biely sneh. Typický obraz z rôznych vtipov, akejsi všeobecnej mienky, ako aj pár filmov, je taktiež symbolom. Nehovorme ale o vodke, pretože pri nej si mnohé krajiny skôr predstavia Poliakov, Fínov a až potom Rusov. Nehovorme o Sibíri, keď tú máme aj u nás, a to čoskoro. Orientujme sa však teraz na také, ktoré sú aj dnes vývozným artiklom, respektíve Rusko opúšťajú, alebo opúšťali s tým, že sú typické len pre túto krajinu.

Matrioška – ruské matriošky sú dnes dokonca vysoko ceneným umením, existujú aj také s hodnotou väčšou ako milión dolárov. Vyrábajú sa s jediného dreva veľmi komplikovaným precíznym vyrezávaním. Patria medzi povinný suvenír a v minulosti sme ich vďaka sortimentu našich obchodov mali doma viacerí. Dnes sa dá hovoriť, že aj ľutujeme, že sme si ich neuchovali až do dnes. Málokto vie, že ich pôvod nie je z Ruska, ale z Ázie, kde v tejto podobe existoval bôžik Budha a pred sto rokmi sa ňou inšpirovali v Rusku.

Mrázik – niektorí Rusi samotní ani netušia, o aký film ide, no u nás je veľmi dobre známy. Mrázik je nezabudnuteľný a stačí vidieť ktorúkoľvek z postáv, prípadne gesto rozbíjania orechov zubami, zapriahnuté prasce, či večne živé slogany („je ti zima dievčatko?“) a každý máme jasno, že ide o slávnu ruskú rozprávku.

Len počkaj, zajac – animovaný seriál Len počkaj, zajac je populárny dodnes. Pri jeho sledovaní príliš nebije do očí ani dátum vzniku, starý je celé desaťročia a bavil už našich rodičov. Postavičky v Rusku zarábajú aj dnes.

Ruské (politické) osobnosti – Rusko sa nám vybaví vždy, keď vidíme tváre Putina, Medvedeva, Chruščova, Jeľcina, a iných politikov. Staršia generácia si istotne vybaví aj mnohých iných, ktorých museli mať povinne naštudovaných ako hrdinov a veľkých ľudí, napriek ich mizérií a v skutočnosti bezcennosti. Nezabudnuteľný je však tiež taký Ovečkin a jeho charizmatický úsmev. Mnohé ruské tváre majú dokonca spoločné prvky. Rôzne ruské regióny sa vyznačujú niekoľkými rysmi tváre a aj tie sa nám zdajú potom známejšie.

Ruské výrobky – Bol raz jeden starý vtip. Švajčiar, Japonec a Rus sa stretnú. Švajčiar príde v kožuchu a s paličkou, Japonec na rýchlom aute a Rus s dvoma poriadne ťažkými kuframi. Švajčiar vytasí krásne ručičkové hodinky: „Majú len 3 cm“ a zožne úspech. Japonec vytasí digitálky a hovorí „To su digitálky a sú drobné ako minca“. A aj ten zožne úspech. Rus vytasí svoje ešte menšie hodinky a bez slova zožne úspech. Japonec aj Švajčiar sa však pýtajú, ako je možné že ich Rusko prekonalo, veď Rusi vyrábajú všetko tak obrovské. Rus im na to sklamane odpovedá utierajúc si pot z čela a pozerajúc na tie dva kufre: „Veď áno, hodinky sú malé, ale hádajte kde mám k nim baterky…!“
Tým nechceme uraziť žiadnu ruskú produkciu, minulú, či súčasnú. Pravdou ale je, že Rusko milovalo oddávna veľké veci, megastavby, megastroje, mohutné delá, prehnane veľké a nemotorné tanky. Filatelisti si spomenú na zbytočné veľké známky, automobiloví fanúšikovia zas na ruské pokusy vyvíjať čo najväčšie stroje.

Za plus v rámci ruských výrobkov možno hodnotiť fakt, že niektoré ich televízory fungujú aj dnes. Staré lady jazdia dodnes a aj tie sú symbolom Ruska a jeho produkcie. Lada funguje dodnes, medzičasom sa snažila propagovať aj nové modely SUV na Slovensku. Do popredia sa dostáva Marussia, ktorá preteká aj na okruhoch F1 vlastným monopostom.

Foto: rozprávka Mrázik informácie