TOP 5 spôsobov ako využiť fotopasce a získať z nich viac

0
1041
fotopasce a snímka

Fotopasce sú novodobý vynález, ktorý umožnil dohliadať na prírodu všade tam, kde to nie je možné pre jej vlastnosti, neprístupnosť, alebo len z časových dôvodov. Jednoduché malé zariadenie upevnené na strome reaguje len vtedy, keď to sami chcete a podľa toho nastavíte podmienky. Kamera, alebo fotoaparát vytvorí snímky diania pred ňou v čase, keď vy sami byť na mieste nemôžete. Dnešné fotopasce zvládnu oveľa viac ako ich prvé kúsky na trhu a hoci sa zdá, že sú záležitosťou poľovníctva, nie je tomu tak.

1. Sledovanie zvery

Zver sa nedá sledovať jednoducho počas jedného dňa. Poľnovník, či lesník musí byť na viacerých miestach naraz a nemôže sledovať jedno miesto nepretržite niekoľko dní. Fotopasca umiestnená pri kŕmení, alebo pri riekach, dokáže urobiť snímku všetkého, čo prechádza okolo. Najmä vlastnosť prírody je chrániť sa pred votrelcami a človekom. Ak ale v prírode človek nie je, aj zvieratá sa ukážu oveľa v lepšom svetle. Vďaka fotopasciam je možné počítať kusy zvery, odhadnúť vek, sledovať ich pohyb, správanie a nie je nutné byť pritom.

2. Sledovanie pytliakov

Mať na snímke Fera s košíkom znamená mať na snímke hubára. Ale mať na snímke Šimona s puškou na ktorú nemá povolenie… a práve vtedy niekto strieľal bez povolenky, či mimo loveckú sezónu, to znamená problém. Hlavne pre toho, čo je na zábere vo fotopasci.

3. Sledovanie ohrozených zvierat

Fotopasce už na Slovensku sledovali rysov. Vzácne druhy šeliem sú prísne chránené. Pomocou fotopascí je možné monitorovovať stavy vzácnych zvierat a slúžia teda aj pre ochranárov a rôzne organizácie.

4. Vlastné projekty v prírode

Povedzme, že ste výskumník, urobili ste krmidlo a neviete nič o jeho vyťaženosti, len kŕmenie ubúda. Chceli by ste mať zábery prírody z prvej ruky a nie ste ani poľovníka ani ochranár. Veď v poriadku. Fotopasca nie je lacný špás, ale ak je dobre umiestnená a ešte k tomu ide o typ fotopasce s MMS, ktorý odosiela na mobil obrázok cez GSM (sim kartu), potom máte na snímkach aj páchateľa, ktorý sa vám snaží kameru odmontovať. Vlastné projekty sú fajn. Hlavne sa podaria zábery, aké nemá hocikto. Foto, či video.

5. Zabezpečenie záhrady či domu

Fotopasca je doslova fotopasca. Či už nakrúca, alebo robí snímky, základ je, že zachytí pohyb podľa nastavení. Získate tak materiál o susedoch, ktorí vám chodia na čerešne, kým nevidia auto pred domom a očakávajú, že ste v práci. Na kamere si nájdete aj zlodeja, nejakého previnilca, susedových psov, ktorí opäť preskočili plot, aby vám narobili v predzáhradke paseku. Fotopasca zachytí naozaj veľa. Je len nutné vybrať si tú správnu, nastaviť vhodnú citlivosť a nechať všetko na náhodu… a na dobre vysokom mieste s dobrým výhľadom.