TOP 5 problémov, ktoré nás pre mizernú „zimu“ 13/14 čakajú

0
764
Myš SXC

To je teda zima, žiaden sneh, mrazy, nič tomu podobné. Pôda neodpočíva pod snehovou prikrývkou, nie je dostatočne zmrznutá a následne zvlhnutá opakovane roztápajúcim sa snehom. Kým doteraz bolo v prírode bežné, že v zime a snehu vymrzne viacero škodcov a stromy sa odložia na zimný spánok, ento rok je všetko inak. Na jar, leto a vôbec na sezónu 2014 sa poľnohospodári a záhradkári pozerajú už teraz s obavami. S mrazmi sa totiž počíta a sú nevyhnutnejšie, ako by sa bežne zdalo. Prečo?

1. Hmyz
Je bežné, že všetok hmyz zahrabaný v zemi, v škárach a práchnivom dreve, zimu neprežije. Táto zima však umožní prežiť aj slabému hmyzu, prípadne umožňuje zanechať zimný spánok a riešiť zháňanie potravy. Nemôžeme sa teda čudovať, že v strede januára nám do bytu vletí vyžratá mucha a pri jej vyháňaní sa k vám prikmotrií šesť ďalších.

2. Hlodavce
Za bežných okolností by túto zimu neprežilo množstvo hlodavcov. Lenže ak sa nedočkáme mrazov, znudené potkany a myši, ktoré bez snehu nemusia zimu prespávať a môžu lietať a zháňať potravu, môžu zároveň plodiť ďalšie mladé, pričom potkany to stihnú viac krát za rok. Zima ich nepreriedi a tak sa môžeme tešiť na poliach premnoženiu napríklad aj takých hrabošov a škrečkov poľných. Hody budú mať dravce, ktoré si budú môcť dovoliť úspešne odchovať aj dve mláďatá. Lenže to sa naplno prejaví až na budúci rok.

3. Stromy pučia
Ovocné stromy, okrasné kríky, ovocné kríky a aj obyčajná burina. Všetko raší púčiky. Malé puky ukrývajúce listy pokiaľ vyrazia teraz v januári, čaká ich smrť, pretože riziko februárových a marcových mrazov je stále veľmi vysoké. To výrazne oslabí strom, oslabí úrodu, alebo ho celkom odrovná, pretože puky na rovnakých miestach po pár mesiacoch nevychádzajú.

4. Medvede nespia
V lesoch môžeme stretnúť medvede, ktoré by za iných okolností spali. U nich sa však zimný spánok aktivuje vtedy, keď sa k ozajstnej zime naozaj schyľuje a teplota klesá. Ak však ležia vo svojom brlohu a všade navôkol je príjemne teplo, prečo by si to všetko mali nechať ujsť? Potravy je dosť v lesoch samotných a ak nebude, stačí zájsť ku kontajnerom v priľahlých ľudských obydliach. U medveďov však hrozí, že ich organizmu bude niekoľko mesačný odpočinok chýbať. Je teda otázne, ako sa to na ktorých jedincoch môže prejaviť.

5. Cestári sú bez práce
Ak pracujete pre správu ciest, alebo ako údržbár komunikácií, potom sa vás týka piaty bod. Nepochybne by sme našli aj viacero iných, no nám teraz napadajú práve tieto. Cestári nemajú toľko práce, ako po minulé roky. Hoci sme v minulom roku už o takomto čase hromžili nad zľadovatelými vozovkami, alebo ešte výraznejšie nad dierami na cestách, tento rok je situácia pokojná, cesty zjazdné, bez snehu, bez dier a posypov. S tým je však spojených aj niekoľko ďalších problémov. Cestári sa nepochybne zásobovali technikou, posypovými materiálmi, palivom, a investovali nemalé peniaze do pripravenosti na tohtoročnú sezónu…. a nič. Zime však stále nie je koniec a ešte nás môže nemilo prekvapiť.

Foto myši: sxc.hu