TOP 5 najväčšie mestá na Slovensku podľa svojej rozlohy

0
10990
Bratislava mesto

Poznáte najväčšie mestá na Slovensku podľa rozlohy? Aj tu by sme sa pomerne rýchlo trafili do prvého a druhého miesta do oboch našich metropol. Ale čo tie ďalšie? Medzi veľké mestá patrí Prešov, Žilina, Banská Bystrica, Trnava či Nitra. Každé z týchto miest má svoju históriu, historické centrum, priemyslenú časť, aj sídliská. Otázne je však správne poradie. Pokiaľ držíme v rukách kritérium rozlohy mesta samotného, nie okresu, či určitého celku, potom získame takéto poradie:

1. Bratislava (367 km²)
Hlavné mesto Slovenska je nepopierateľne najväčším mestom na Slovensku. Oproti iným mestám je stále malá, no pre malé Slovensko celkom stačí, aj keď je na škodu, že hlavné mesto nemá centralizovanú polohu.

2. Košice (244 km²)
Metropola východu je druhým najväčším mestom na Slovensku v rôznych rebríčkoch. Nepochybne však aj v rebríčku rozlohy mesta samotného.

3. Nitra (108 km²)
Mesto Nitra známe pre niekoľko významných historických miest, pre sídlo arcidiecézy, pre múzeá a kultúrne podujatia, školy, výstavníctvo… je celkom z pochopiteľných príčin tretie. Zaujímavosťou mesta je pohľad na mesto z diaľky, akoby ste ho mali na dlani

4. Banská Bystrica (103 km²)
Štvrtou je v rámci rozlohy naozaj Banská Bystrica. Mesto v strede našej krajiny sa rozprestiera v kopcovitej oblasti v objatí zelene a možno aj to pomáha k rozlohe mesta samotného, že je štvrtým, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.

5. Žilina (80,03 km²)
Metropola severu, ak to tak môžeme nazvať, sa dostáva na piate miesto pred Prešovom o asi 9 km², ktoré tvoria rozdiel medzi šiestym a piatym miestom. Aj Žilina je umiestnená medzi zelenými kopcami pri rieke Váh.