TOP 5 najväčších nezmyslov v seriáloch kriminálka CSI a Kosti

0
1241
CSI

Kriminálka CSI je jeden z tých úspešnejších krimi seriálov. Dobre sa niekomu pozerá na ich úspešnosť a rýchlosť riešenia prípadov, kde stačí jediný malý chĺpok, a obrovské geniálne znalosti o každom jednom druhu chrobáka, vtáka, zloženie hliny na podrážkach s určením presnej oblasti bez šance cudzej prímesi a zámerného zavádzania stopy. Sú skrátka geniálni. Lenže celé to má niekoľko chýb. Podobne sú na tom Kosti, kde na určenie vraha postačí aj vybielená kosť mŕtvoly. Vecí, ktoré nás vedia dožrať a nie sú celkom reálne, sú napríklad tieto.

Pitevný stôl s mŕtvolou? Žiaden problém
Stáli ste niekedy nad mŕtvolou? Jedna vec je mŕtvy pár minút, iná vec je mŕtvola odležaná niekoľko dní niekde v smetnom koši. Síce sa dobre pozerá na vyšetrovateľov, ktorí sú veľmi múdri, poznajú všetky latinské názvy, postupy a chémiu, ale je absolútne nereálne, aby stáli len tak pokojne nad mŕtvolami, ktorých zápach by vás ovalil už na hony ďaleko. Nedýchateľno bez zapnutej ventilácie, no hrdinovia sa držia. V prítomnosti zdevastovaných tiel sa pohybuje oveľa menej ľudí, zaobchádza sa s nimi celkom inak a aj postupy vyšetrovania sa diametrálne líšia.

Žiadne ticho
Všimli ste si, že v oboch sériách nenájdete ticho? Každý jeden vyšetrovateľ so svojimi kolegami neustále prichádza s novými nálezmi, nikde nie je ticho a zdá sa, akoby všetko fungovalo podľa scenára. Vlastne všetko aj naozaj funguje podľa scenára. Nikto nejde na toaletu, pokiaľ to priamo nesúvisí s prípadom, nikto nerieši až na pár výnimiek svoje súkromie, čisto len prípad a to bez prestávky. Nenájdete ticho, jedine ak celkom v prvých minútach, kde možno náhodný okoloidúci odrazu nájde v celej pokojnej atmosfére mŕtvolu. Neexistuje žiadne tápanie a nenájdenie niečoho nového do prípadu.

Stopercentná úspešnosť
Všimli ste si, že každý jeden diel prináša stopercentnú úspešnosť? Ťažko povedať, či sa tak seriály snažia ukázať úspech americkej polície, aj keď skôr pravdivý vyzerá byť seriál Odložený prípad, ak priznáva, koľko percent prípadov je odložených a nedoriešených aj v súčasnosti. Špecialistom sa však darí objasniť všetky prípady a čuduj sa svete, každý jeden odhalený vrah sa nakoniec priznáva k vražde, vysvetľuje svoje dôvody a občas vám je ho aj ľúto. Ak sa teda priznáva každý jeden odhalený vrah, prečo sú potom súdne prieťahy v americkom súdnictve a náročné dokazovanie tak bežné?

Neexistuje pripletená falošná vzorka
V seriáloch neexistuje možnosť, že by sa pod nechty obete dostala pokožka celkom náhodného človeka len tak, či vlas niekoho celkom cudzieho na límec saka, ktorý pomaly padal niekde z 5 poschodia dole na prechádzajúceho človeka. Z veľmi malých čriepok sa skladá dokazovanie. Dokonca aj prípady, kedy hlina na podrážke obete dokáže presne určiť miesto jej pobytu, odhalí, že polícia má u seba vzorky hliny z každého metra štvorcového z celého veľkomesta, či z celého USA.

Páchateľ sa nestihne ani umyť a už pôjde sedieť
Pátranie po vrahovi môže trvať týždne, či roky. CSI a Kosti ho vedia vypátrať do dvoch dní od nálezu mŕtvoly. Nikto sa nezastaví, v prípade Kostí občas pripletie nejaký ten svoj neustále sa opakujúci sa problém, a pri dlhej namáhavej práci, kde nikto nemá voľno, dovolenku, má pracovnú dobu 24 hodín denne a vôbec fičí, ako na drogách, nakoniec celý tím chytá páchateľa už po pár hodinách či dňoch s jasnými dôkazmi, všetci chcú s políciou hovoriť a zároveň do seba všetko zapadá. Často to vyzerá, že sa páchateľ nestihne ani poriadne umyť a už mu nasadzujú želiezka. Kiež by tomu tak bolo naozaj.

Foto: CBS.com,