TOP 5 dôvodov prečo navštíviť práve Island

0
1197
Island - krajina a cestovanie

Dôvodov prečo navštíviť Island je určite veľa, ale týchto päť je tých hlavných, prečo sa na Island chcem vrátiť aj ja!

1) geotermálnej oblasti a horúce rieky
To je niečo, čo je pre nás Stredoeurópanov hotové čaro! Gejzíry, bublajúce voda, silne zapáchajúca prieduchy, nad ktorými si môžete uvariť vajíčko natvrdo! Ale hlavne: tá nádhera ísť celí zmrznutí a vyfúkaný opusteným údolím, zmorení cestou a zrazu… Horúca rieka a prírodný bazénik, opustený a v ľudoprázdnej krajine! Predstavte si dať si vaňu po náročnom dni priamo uprostred panenskej prírody. To je ten pravý relax pre cestovateľov!

2) vodopády
Malé, veľké, úzke, široké, nízke, vysoké. Vodopády všetkého druhu a všetkých veľkostí. Kto je milovníkom ich krás, rozhodne budú ďalším dôvodom prečo ísť na Island. Vodopády tu nájdete takmer “na každom rohu”. Najzaujímavejšími z nich môžu byť napr. Seljalandsfoss, pod ktorým sa dá prejsť úzkou a klzkou cestičkou, Godafoss, kam kedysi podľa povestí obyvatelia Islandu odhodili pohanské sošky a rozhodli sa pre kresťanstvo či Dettifoss, obrovská masa padajúcej vody a vydávajúcej ohlušujúci rachot. Každý si tu medzi nimi nájde svojho favorita.

Island, Sylvie ©

3) pešie túry
Najlepšia cesta ako sa k islandskej divočine dostať na dosah je pešia túra. Niekoľkodenné putovanie s vlastným stanom, spacákom, jedlom a vodou, to je ochutnávka Islandu! Treky bývajú vedené krajinou, ktorá sa mení s každým krokom, človek ani nemrkne a krajina sa mení zo zeleného údolia v dúhové hory a zase naopak! To dá každému pocit voľnosti a nezávislosti. Až do tej doby než bude treba doplniť zásoby jedla. Ale tých prvých pár dní s batohmi naplnenými zásobami stojí za to! Z peších túr sú rozhodne najznámejšie Laugavegurinn a túra cez NP Jökulsárgljúfur. Obe cesty sú nádherné a zážitky z nich neopakovateľné.

Island, Sylvie ©

4) voľné kempovanie
Spať každú noc sám v opustenej krajine je ďalší z jedinečných zážitkov. Bohužiaľ som sa s mnohými cestovateľmi, ktorí by využívali túto možnosť, nestretla. Pravdepodobne to bude niekoľkými prekážkami:
– Všadeprítomnosť plotom oplotených pozemkov
– Ťažká úloha nájsť rovný kúsok pôdy, kde by držali kolíky alebo ktorá by sa postupne neprepadala do bažín
– Silný vietor, ktorý sa celú noc urputne snaží sfúknuť váš stan, aby bolo jasno, kto je tu pánom
Avšak všetky tieto nepríjemnosti umocňujú radosť zo splnenia tejto nemožnej úlohy nájsť ten rovný, nepremočený kúsok pôdy, ktorý (pravdepodobne skôr omylom) nie je oplotený.

Island, Sylvie ©

5) islandské počasie

To je vrtoch, ktorý si Island naozaj užíva. Chvíľky neskutočne silného vetra, ktorý s vami myká zo strany na stranu a výdatného dažďa, ktorý vás premočí na kosť než stihnete povedať “pršiplášť”! Slniečko občas vykukne, len aby v utrápených cestovateľoch vzbudilo falošnú nádej na pekný deň a nasledujúce sklamanie, v podobe dažďa ešte silnejšieho než doteraz, bolo ešte bolestivejšie.
Ale odmenou za vrtochy je nakoniec to, že sa každá slnečná chvíľka na Islande zdá krajšia ako celé týždne slnečného počasia kdekoľvek inde! Kto hľadá miesto, kde okúsiť svoje psychické i fyzické sily, svoje vybavenie a svoju vôľu a optimizmus, je islandské počasie ďalším veľkým dôvodom, prečo ísť práve tam.

Island - krajina a cestovanie

Na Islande je veľa krás, prírodných i kultúrnych a dôvodov prečo ísť práve tam je nekonečné množstvo. A na Islande si každý nájde “tých svojich päť” prečo sa vrátiť.
Dúfam, že tento článok bude inšpiráciou aj pre Vás – nasadiť batoh, zbaliť stan, spacák a jedlo a vyraziť na svoj vlastný trek. Nech na Islande alebo kdekoľvek inde.

Autor článku a fotografií Sylvie Korbařová, všetky práva vyhradené
Podporiť vydanie knihy fotografií z Islande môžete aj vy prostredníctvom stránok www.startovac.cz/projekty/islandfotografii
Viac informácií aj na Facebooku www.facebook.com/island.fotografii