Top 5 najnebezpečnejších živočíchov, ktoré žijú na Slovensku

0
1335

Je to neuveriteľné, ale najväčší počet úmrtí ľudí spôsobených zvieratami je práve tými najmenšími z nich. Pritom nemusíte chodiť ďaleko, aby ste sa stretli s tými najnebezpečnejšími. Prinášame prehľad piatich najsmrteľnejších, ktoré nájdete aj vo svojej rodnej krajine.

  1. sladkovodný slimák

Podľa štatistík, žraloky spôsobia okolo 10 úmrtí ľudí ročne, levy okolo 250, slony a hrochy 500, krokodíly 1000. Ale viete, koľko ľudí je zabitých obyčajnými slimákmi? Odpoveď je šokujúca. Toto číslo sa pohybuje okolo 10 tisíc ľudí. Zdá sa to byť neuveriteľné, ale slimáky skutočne prispievajú ku smrti asi 10 tisíc ľudí každý rok. Tieto drobné sladkovodné slimáky sú prenášačmi schistosomiázy. Schistosomiáza je po malárií druhou najnebezpečnejšou parazitickou chorobou. Mikroskopické parazity prichádzajúce do styku s kontaminovanou vodou preniknú pokožkou človeka v blízkosti brucha a nakladú tam vajíčka. Toto spôsobuje u človeka zdravotné ťažkosti a v niektorých prípadoch až smrť.

  1. pes

Pes je najlepším priateľom človeka. Nie vždy to však platí. Sú tiež jedným z najväčších vrahov človeka. Väčšina úmrtí sa však vyskytuje najmä v Afrike a Ázii, kde je mnoho psov infikovaných besnotou. Prípady napadnutia človeka psom nie sú ani na Slovensku ničím ojedinelým. Koniec koncov, vidieť to aj na počte medializovaných príbehov. Niektoré z nich sa dokonca pre človeka skončili aj tragicky.

  1. had

Svetová zdravotnícka organizácia pôvodne vypracovala štúdiu, v ktorej uviedla, že hady zabijú 100 tisíc ľudí ročne, ale mnohí veria, že je to podceňované a treba povedať, že je to pravdepodobne viac ako 200 tisíc. Stále neexistuje dostatok protijedov. Za najjedovatejšieho hada sveta sa považuje Tajpan. Tajpan na rozdiel od ostatných hadov pri vyplašení neuteká, no prudko zaútočí a s rýchlou frekvenciou dokáže uštipnúť niekoľkokrát za sebou. Na Slovensku je najjedovatejším hadom vretenica, ľudovo nazývaná zmija. V celosvetovom meradle má však aj kobra svoje miesto. Aj napriek tomu, že kobra indická nemá ten najsmrteľnejší jed, dokáže vďaka uštipnutiu zabiť až 50 tisíc ľudí ročne.

  1. človek

Medzi najnebezpečnejšie živočíchy na planéte patria ľudia samotní. Zabijú totiž viac ľudí a v oveľa väčšom počte ako väčšina zvierat.

  1. komár

Ani žralok, ani krokodíl či medveď. Dokonca ani človek nezabije za jeden rok toľko ľudí, aby sa vyrovnal komárovi. Tomu však v štatistikách „pomáhajú“ najmä doposiaľ nevyliečené či nebezpečné choroby, ktoré prenáša. Existuje viac ako 3 500 rôznych druhov komárov. Odhaduje sa, že ročne prenesie choroby na asi 700 miliónov ľudí, z čoho 2 – 3 milióny umrú. Medzi tieto choroby patrí malária, vírus Zika, vírus Západného Nílu, filariáza, žltá horúčka a podobne.