TOP 5 najbezpečnejších krajín sveta. V ktorej by ste chceli bývať?

0
587

Každá krajina na svete je niečím špecifická a výnimočná. Jedným z mnohých ukazovateľov, podľa ktorých ich vieme hodnotiť a zoradiť do rebríčka je aj bezpečnosť. Tá je nielen pre mnohých snom, ale aj podmienkou, bez ktorej si svoj život nevedia predstaviť. Kto by predsa túžil žiť so svojou rodinou na mieste, kde vás neustále niečo ohrozuje? Pre tých, ktorí sú zvedaví a zaujímajú ich informácie tohto smeru vytvára Inštitút pre ekonómiu a mier špeciálny rebríček. Na základe vyhodnotenia globálneho mierového indexu vieme povedať, ktoré krajiny patria medzi TOP 5 najbezpečnejšie na svete.  V rámci hodnotenia sa skúma množstvo kritérií ako napríklad počet vrážd, pravdepodobnosť teroristickej aktivity, počet obetí organizovaného zločinu, ale dokonca aj objem prespievaných financií na mierové misie OSN.

Na piatom mieste v rebríčka sa umiestnilo Švajčiarsko. Dôvodom bezpečnosti v tejto neďalekej krajine je najmä jeho neutralita, politická stabilita, bankovníctvo, účasť obyvateľov na častých referendách, ale aj veľmi dobré vzťahy so susednými krajinami.  Zaujímavosťou v oblasti bezpečnosti je aj fakt, že väčšina mladých mužov vo veku od 20-34 rokov absolvovala vojenskú službu a špeciálny kurz, kde sa naučili zachádzať so zbraňami.  V tejto alpskej krajine žije pomerne veľké množstvo Slovákov, ktorí si ju vybrali ako domov najmä pre vysokú mieru bezpečnosti, vyspelosti a nadpriemernej životnej úrovne.

Štvrtá priečka patrí Novému Zélandu, ktorý je medzi TOP 5 najbezpečnejšími krajinami sveta už dlhé roky. V roku 2010 bol dokonca na prvej pozícii, no ani pád na nižšie z neho nerobí menej bezpečnejšiu krajinu. Svoje umiestnenie si dlhodobo udržuje vďaka nízkemu počtu obyvateľov vo väzení, kvalite životného prostredia a veľmi pozitívnym a silným vzťahom s Austráliou. Okrem toho je tu vďaka nízkemu počtu obyvateľov aj nulová kriminalita a žiadne medzinárodné konflikty, ktoré by mohli na bezpečnosť negatívne vplývať. Zaujímavosťou je tiež, že ľudia z Nového Zélandu  veľmi dobre rešpektujú  obyvateľov  inej rasy, sú dobre sociálne zabezpečení a nie sú súčasťou korupcie, ako je tomu v iných štátoch.

Prekvapením v rebríčku je Rakúsko, ktorému patrí tretia priečka. Dôvodom, prečo sa u našich susedov môžeme cítiť úplne neohrozene je  najmä ich ekonomická kooperácia s inými krajinami, dobré vzťahy obyvateľov,  ich mzdová rovnocennosť, takmer žiadne demonštrácie a nízke náklady krajiny na militarizáciu. Hoci je Rakúsko našim priamym susedom a sme s ním veľmi úzko prepojení, v otázke bezpečnosti za ním zaostávame o celých 20 priečok.

Dánsko obsadilo v rámci bezpečnosti obdivuhodné druhé miesto. Tejto malej škandinávskej krajine môže závidieť mnoho štátov, ktoré sa od nej majú čo učiť. Nejde pritom len o mieru bezpečnosti, ale aj o vysokú životnú úroveň,  kvalitu školstva, nízku mieru kriminality a mnoho iného. Mierny pokles v hodnotení nastal po útokoch v Kodani v roku 2015, no ani táto udalosť neohrozila celkovú bezpečnosť krajiny. Ak rozmýšľate nad tým, do ktorej vyspelej a bezpečnej krajiny sa odsťahovať,  Dánsko a celá Škandinávia je voľbou, ktorú určite nikdy neoľutujete.

Jednotkou v miere bezpečnosti na našej planéte je jednoznačne Island, ktorý nedokáže už 10 rokov poraziť žiadna iná krajina. Tento ostrovný štát je charakteristický najmä nízkou mierou vrážd, pokojnou povahou obyvateľov, 100% mierou gramotnosti a nízkou mierou zločinnosti. Okrem toho, že v roku 2008 na Islande skolabovali banky sa v tejto krajine nič negatívne ešte nikdy neudialo. Island je dokonalým  rajom pre pokojných ľudí, ktorí chcú žiť život v miery a pozitívnom prostredí, kde sa nemusia báť nielen o svoj život, ale dokonca ani majetok.