Štvorkolky – 3 najčastejšie otázky a odpovede

0
1452
Štvorkolky – 3 najčastejšie otázky a odpovede

Štvorkolky sa stávajú obľúbeným dopravným prostriedkom. Veľa ľudí uvažuje o ich kúpe, ale majú nezodpovedané otázky. Je pravdou, že oficiálnych informácií je na internete ešte stále málo, a preto vám iste príde vhod zopár tipov pred tým, ako na svoju vysnívanú štvorkolku vysadnete po prvý raz.

Existuje viacero typov štvorkoliek?

Áno. Z ponuky štvorkoliek si každý vyberie. Dá sa povedať, že ide naozaj o rodinné vozidlo a nielen to. Niektoré typy štvorkoliek sú primárne určené na prácu. Iné na zábavu a existujú taktiež štvorkolky pre deti. Štvorkolky sa delia na tri skupiny – športové, úžitkové a nákladné. Športové štvorkolky, napríklad štvorkolky Can-Am, sú určené na zábavu, na výlety, na skoky, driftovanie a adrenalínovú jazdu. Ide o dynamické vozidlo, ktoré je nižšie a širšie. Pohon má len na zadných kolesách. S týmto typom štvorkoliek sa môžete odvážiť absolvovať preteky. Úžitkové štvorkolky si vyberte, ak potrebujete pomocníka pri práci na poli alebo v záhrade. Ide o robustné vozidlo, ktoré si poradí s veľmi náročným terénom. Na úžitkový model sa dajú pripevniť rôzne pomôcky, napríklad radlice alebo sekačky. Poháňané sú na všetkých štyroch kolesách. Nákladné štvorkolky ako jediné nemajú riadidlá, ale volant a disponujú sedadlom pre spolujazdca. Okrem toho majú v zadnej časti nákladnú korbu. V ostatných vlastnostiach sa nelíšia takmer vôbec od úžitkových modelov.

Čo všetko potrebujem pre jazdu na štvorkolke?

Pre jazdu na štvorkolke platia rovnaké pravidlá ako pre osobné automobily. Musíte vlastniť vodičský preukaz typu B. Štvorkolka by mala byť poistená a prejsť technickou kontrolou. Nezabudnite ani na ochranné prvky – prilbu, rukavice a okuliare. Vhodné je si zaobstarať kombinézu, pretože pri jazde sa skoro vždy poriadne zašpiníte od bahna. Takmer všetky štvorkolky umožňujú jazdu vo dvojici, ale v tomto prípade nezabudnite na prilbu pre spolujazdca. Stroj musí byť na takúto jazdu homologizovaný – údaj zistíte z technického preukazu. Zakázaná nie ja ani jazda s malým dieťaťom. Z hľadiska bezpečnosti vám však jazdiť s malými deťmi neodporúčame.

Kde môžem so štvorkolkou jazdiť?

Zákon vraví, že so štvorkolkou môžete jazdiť všade tam, kde aj s osobným automobilom. Dávajte si pozor na jazdu v lese na súkromných pozemkoch – vyžiadajte si od majiteľov povolenie. Absolútne zakázaná je jazda cez chránené územie. Najviac a predovšetkým bez starostí si užijete bláznivú jazdu na cvičiskách alebo motokrosových dráhach. So štvorkolkou môžete vyraziť aj na klasické cesty a dokonca diaľnice. Pre jazdu na diaľnicu si zistite z technického preukazu údaj o homologizácii. Zároveň musí stroj dosahovať rýchlosť 80 km/h.