Prečo je dôležité dopĺňať kolagén?

0
85

O kolagéne ste už možno často počuli, ale stále neviete, prečo je v našom tele tak dôležitý?

V tomto článku sa jeho význam dozviete!

Na začiatok si povedzme, čo vlastne ten kolagén je a načo ho máme v tele. Kolagén je hlavnou zložkou spojivového tkaniva, je najvýdatnejším proteínom u cicavcov a tvorí až 35% obsahu všetkých proteínov v tele. Kolagén sa spája do jednej dôležitej štruktúry, ktorá sa nazýva extracelulárna matrica. Je to vrstva, ktorá vyživuje bunky v každom tkanive nášeho tela. Vlastne ide o sieť, ktorá drží všetky naše bunky pokope a pomáha im plniť ich funkciu. V našom tele sa nachádza niekoľko typov kolagénu. Poznáme tuhé (kostné) a mäkké (šľachy) kolagénové tkanivá, alebo môžu mať charakter od tuhých po mäkké (chrupavky). Nachádzame ich aj v rohovkách, krvných cievach, čreve, medzistavcových platničkách a v zubnom dentíne.

Okrem týchto typov poznáme aj ďalšie bežné typy kolagénov. Ako kolagén typu 2, ktorý tvorí chrupavky, kolagén typu 3 , ten je zase hlavnou zložkou retikulárnych vlákien, ale aj kolagén 4 tvoriaci bazálnu vrstvu a kolagén typu 5, ktorý tvorí povrch buniek, vlasov a placenty. Kolagén má v dnešnej dobe niekoľko využití. Používa sa napríklad v kozmetickej chirurgii ako liečebná pomôcka pre pacientov s popáleninami pri rekonštrukcii kostí a pre ďalšie chirurgické účely.

Čím je človek starší, tým menej má kolagénu v kostiach, chrupavkách a v koži. Práve preto majú starší ľudia viac vrások a problémov s kosťami, kĺbmi, alebo chrupavkami. Ubúdanie kolagénu z kostí sa prejavuje ich rednutím, čo spôsobuje, že kosť je náchylnejšia na zlomeninu, čo pri niektorých aktivitách predstavuje riziko. Ubúdanie kolagénu z chrupaviek, alebo kĺbov sa prejaví bolesťou, čo môže byť dosť nepríjemné, a môže to dosť ovplyvňovať pohyb. Pri ubúdaní kolagénu z kože dochádza k zmenšeniu pružnosti kože a dochádza ku vzniku vrások. Tieto prejavy starnutia možno spomaliť, alebo potlačiť práve doplnkom kolagénu. Ak nepociťujete žiadne problémy, myslite na to, že kolagén významne prispieva aj k udržaniu zdravých vlasov či nechtov.

Jednoduché riešenie pre doplnenie kolagénu

Existuje mnoho riešení, ako kolagén doplniť. Kolagén viete získať aj konzumáciou prírodných produktov, ako ovocie, alebo zelenina. Ďalšou z možností je doplnenie kolagénu vďaka kolagénovému prášku, alebo tabletám, ktoré stačí zapiť s vodou. Zlepšenie sa však neprejaví hneď po jednom použití. Po čase sa však váš zdravotný stav bude nepochybne zlepšovať. Na internete viete nájsť mnoho doplnkov kolagénu, ale snažte sa nekupovať umelé produkty, ktoré neobsahujú prírodné látky. Takéto produkty nebude vedieť vaše telo naozaj využiť. V prípade, že hľadáte kvalitné kolagény za dobré ceny neváhajte navštíviť eshop: Kolagenshop.sk.