Potrebujete druhý notebook do domácnosti? Pomôžeme vám s jeho výberom

0
71

Technické požiadavky sa neustále zvyšujú. Dnes už v máloktorej domácnosti nájdete len jeden notebook. Hlavne v prípade, že ten váš je už starší a nemá výkonnosť, ktorá by zvládala vyššie nároky.

Veľkosť, ktorá vám bude vyhovovať

Pre domácnosti nie je veľkosť notebooku až tak dôležitá. Ak ho budete využívať naozaj len v pohodlí domova, môžete sa rozhodnúť pre model s väčšou uhlopriečkou. Lepšie sa vám na ňom budú hrať hry a pozerať filmy. Výhodou je i to, že väčší notebook má väčšiu klávesnicu. Oceníte ju pri písaní projektov do práce alebo deti pri riešení domácich úloh. Zamerajte sa preto na veľkosť od 15 palcov vyššie.

Displej pre kvalitný obraz

Na výber máte displeje matné a lesklé. Pre domácnosť si prakticky môžete vybrať oba varianty. Lesklé však ponúkajú väčší pôžitok z farieb a obrazu pri sledovaní filmov. Ak chcete notebook využívať aj vonku a zabrániť odleskom, siahnite po matnom prevedení displeja. Rozlíšenie displeja by malo byť aspoň 1600 x 900. Na obrazovku sa vám tak vojde viac textu a lepšie sa vám budú prezerať stránky na internete. Samozrejme platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým vyššia cena. Ak chcete kvalitu za dobrú cenu, skúste sa pri kúpe informovať na repasované notebooky.

Grafická karta

Grafická karta tzv. GPU je dôležitá pre plynulé prehrávanie filmov a hranie 3D hier. Integrované grafické karty sa využívajú už roky. Takéto prístroje patria medzi najlacnejšie notebooky. Dnes našťastie vedia prehrať aj filmy s vysokým rozlíšením a zvládajú jednoduché hry. Pre domáce využitie sa môžete zamerať aj na notebooky s takouto grafickou kartou. Samostatné grafické karty sú vyšším levelom a majú lepší výkon ako integrované. Ak chcete kvalitu s optimalizovanou spotrebou, ktorá šetrí batériu a dodá najlepší obraz, kúpte si notebook s kombináciou integrovanej a samostatnej grafickej karty.

Operačná pamäť a dlhodobá pamäť

Operačná pamäť tzv. RAM je dôležitá pre rýchlu a plynulú prácu s notebookom.  Ak túžite po rýchlejšom počítači a chcete pracovať s viacerými aplikáciami naraz, budete potrebovať notebook s veľkosťou RAM aspoň 6 GB. Pevný disk tzv. HDD je vlastne dlhodobou pamäťou počítača. Na takýto disk si môžete ukladať filmy, hudbu, hry. Úložiská sú rôznej veľkosti a záleží od vašej investície koľko súborov si budete môcť do notebooku uložiť. Dnes sa dajú zakúpiť prístroje s SSD diskom. Ide o ukladanie dát na čipy podobné USB kľúčom. Tieto notebooky sú drahšie, ale aj rýchlejšie a výkonnejšie.