Ohrev teplej vody má hneď po kúrení najväčší vplyv na spotrebu energií v domácnosti. Práve preto je dôležité dbať na výber správneho ohrievača. Spomedzi akých typov si môžete vyberať a ktorým parametrom je dôležité venovať pozornosť?
Základné typy ohrievačov vody
Ohrievače vody sa podľa zdroja energie delia na elektrické, plynové a kombinované.
- Plynové ohrievače sú drahšie než elektrické, pričom si vyžadujú viac údržby. Na druhej strane, zohrievanie vody plynom je lacnejšie a častokrát aj rýchlejšie.
- Elektrické ohrievače sú lacnejšou voľbou než plynové. Majú dlhú životnosť a nepotrebujú pravidelnú údržbu. Avšak, pokiaľ chcete pri ich prevádzke ušetriť, musíte si ustriehnuť, aby pracovali len pri nižšej sadzbe elektriny.
- Kombinované ohrievače na zohrievanie vody využívajú plyn aj elektrinu. Medzi zdrojmi energie prepínajú automaticky, na základe toho, ktorý je v danom čase cenovo výhodnejší. Sú drahšie a náročnejšie na inštaláciu, avšak následne vás potešia nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Prietokový verzus zásobníkový ohrievač
Ako už napovedá jeho názov, prietokový ohrievač zohrieva vodu, ktorá ním priamo preteká. Obvykle je elektrický, no stretnúť sa môžete aj s plynovými verziami. Zásobníkový ohrievač, známy aj ako bojler, je vybavený veľkou nádobou, v ktorej sa uchováva voda. Tá je postupne zohrievaná na požadovanú výstupnú teplotu.
Vedeli ste, že elektrické bojlery zohrievajú vodu vždy v čase, keď je sadzba za elektrinu najnižšia? Pomáhajú tak šetriť náklady na energie.
Ktoré parametre si všímať pri výbere?
Dôležitým údajom je energetická trieda, ktorá hovorí o spotrebe energie. Pri zásobníkových ohrievačoch si všímajte veľkosť nádoby. Pre jedného človeka postačí bojler s objemom 60 až 100 litrov, pre 3- alebo 4-člennú rodinu je potrebný bojler s objemom 120 až 210 litrov. Odporúčame kúpu kvalitných ohrievačov od renomovaných výrobcov, ktoré sú úsporné a výkonné, pričom majú dlhú životnosť a ponúkajú svojim majiteľom moderné funkcie.