Na čo nezabudnúť pri love rýb na jeseň? Poradíme vám

0
79
Jesenná rybačka

Jesenná rybačka má svoje pravidlá. Studená voda v jesennom a zimnom období si vyžaduje postupy, na ktoré netreba zabudnúť. Ryby, ako chladnokrvné zvieratá, majú rady ustálené teploty vzduchu a vyššiu teplotu vody. Pokles teploty im nerobí dobre.

Rozhoduje teplota vody a vzduchu

Pri jesennej a zimnej rybačke je teplota vody kľúčová, preto sa odporúčajú na lov hlbšie vody, ktoré zostanú dlhšie teplé a ochladzujú sa pomalšie. Plytšie vody, najmä tie tečúce, sa po dažďoch ochladia a ryby menej konzumujú potravu.

V hlbokých jazerách sa dá využiť cirkulácia vody, ktorá vytvára v celom objeme takmer stabilnú teplotu. Chladnejšia voda, vplyvom chladného vzduchu, klesá na dno a mieša sa s teplejšou, čo vytvorí stabilnú teplotu bez výkyvov v celom jazere.

Správna lokalizácia lovného miesta – sledujte vietor

Keď vyberáte správnu lokalitu na lovnom mieste, mali by ste dbať na počasie, teplotu vzduchu a teplotu vody. Ak je voda chladnejšia ako vzduch, môžete si vybrať breh, na ktorý fúka vietor – náveterný, ale ak je vzduch chladnejší ako voda, potom je vhodnejšou voľbou vybrať si breh, od ktorého fúka vietor na hladinu – záveterný. Chladnejšia voda je odtláčaná od brehu a zo spodných vôd sa mieša, s hladinou, teplejšia voda.

Jesenná rybačka – výber správnej návnady

Správne zvolená návnada pri rybolove na jeseň je dôležitým faktorom úspešnej rybačky. V chladnejšom počasí ryby reagujú zníženým príjmom potravy a je vhodnejšie zvoliť ľahšie návnady, bez obsahu olejov a tukov, ktoré ryby rýchlo zasýtia. Živočíšny tuk, obsiahnutý v boilies alebo v rybej múčke, by ste mali úplne vynechať.

Spoločníci pri jesennom rybolove – vtáky

Jesenná rybačka, na teplejších a hlbokých jazerách, je sprevádzaná spoločnosťou, v podobe vtákov, ktoré sa na jeseň sťahujú k stojatým vodám. Nástrahy pre ryby sú preto ohrozené aj vtákmi, ktoré boilies vyťahujú z plytších vôd.

Ak si teda vyberiete miesto na lovenie, odporúča sa zakŕmenie na väčšej ploche, aby vtákom trvalo dlhšie úplné vyčistenie miesta. Prilákate tak ryby a tie majú dlhší čas na objavenie nástrahy.

Pri jesennej rybačke si zvyknite na tmu

Jesenná rybačka, najmä v novembri a začiatkom decembra, môže znamenať komplikácie, ktoré sú spojené s tmou a nájdením lovného miesta. Výbornou súčasťou nočného rybolovu je svetlo v podobe čelovej lampy.

Pomôže pri čakaní na záber, prečkanie noci, ktorá môže znamenať aj niekoľkohodinové sedenie v tme. Pripravte sa na to, že s udicou a rybárskym náradím budete pracovať počas noci.

Nepodceňte teplé oblečenie, jedlo a nápoje

Pripravte sa na to, že počas noci, za večerného a ranného súmraku, býva na jeseň už chladné počasie. Nepodceňujte teplé oblečenie, ktoré doplníte vhodným spacím vakom. Počas rybačky v novembri a decembri ich určite oceníte.

Povinnou výbavou je teplé jedlo a teplé nápoje, je vhodné mať malý varič, termosku s teplým čajom, alebo možnosť si teplé jedlo a nápoj pripraviť. Nezabúdajte, že kombinácia správne vybraného revíru a lovného miesta, s ľahkou návnadou, s osobným komfortom počas jesennej rybačky, nemôže znamenať neúspech.