Kvalitné elektrocentrály Diesel CAT

0
175

Značku Caterpillar si najčastejšie spájame so stavebnými a pracovnými strojmi ako minibager, rýpadlá, nakladače, dozéry a manipulátory. Vidieť ich môžeme na takmer každej väčšej stavbe.

Stroje Caterpillar alebo skrátene CAT majú svoje uplatnenie aj v poľnohospodárstve a ťažobnom priemysle. Použité stroje CAT z firemnej požičovne pracovných strojov sa dajú na rôzny čas prenajať.

Okrem toho je Caterpillar svetovým výrobcom spaľovacích motorov na rôzne účely. Motory CAT majú uplatnenie v rôznych priemyselných zariadenia, lokomotívach a vrtných súpravách.

Záložné zdroje a 

Významnou oblasťou v ktorej sa využívajú spaľovacie motory CAT sú elektrocentrály a záložné zdroje, na ktoré sa spoliehajú mnohé nemocnice, dátové centrá a rôzne priemyselné odvetvia, v ktorých by výpadok elektrickej energie mohol spôsobiť nemalé ekonomické straty.

Najčastejšie používaným typom sú elektrocentrály s motorom na motorovú naftu. V niektorých odvetviach ako je teplárenstvo sa používajú centrály spaľujúce zemný plyn, prípadne jeho ekologické alternatívy.

Elektrocentrály CAT sú charakteristické, podobne ako pracovné stroje tejto značky, vysokým výkonom, spoľahlivosťou, robustnosťou a dobrou životnosťou. Tieto elektrocentrály majú navyše výbornú spotrebu a emisie ešte pod hranicou požadovanej normy.

Motor

Všetky diesel elektrocentrály sú dodávané so štvortaktným vodou chladeným  motorom. Kompletný záložný zdroj predstavuje diesel motor spolu s generátorom na jednej platforme. Pri elektrocentrálach s nižším výkonom je v zostave dodávaná aj palivová nádrž na objem paliva, ktoré stačí na približne osem hodín prevádzky. Súčasťou zostavy je aj ovládací panel a chladiaci systém.

Ďalšie príslušenstvo je predmetom individuálnej objednávky u výrobcu, resp. dodávateľa.

Energocentrum NZ2

Skúsenosti s diesel elektrocentrálami a stále vyššie požiadavky na záložné zdroje viedli k vývoju inovatívneho enegrocentra NZ2.

NZ2 je kompaktný záložný zdroj umiestnený v odolnej skrini, ktorej súčasťou je  elektrocentrála CAT a bezbatériovými zásobníkmi energie.

Celý princíp tohto energocentra je založený na akumulácií energie v rotujúcom zotrvačníku, čo umožňuje bezbatériový chod.

Tento systém je oproti klasickej batérií ekonomickejší, spoľahlivejší a veľmi odolný voči klimatickým podmienkam.

Energocentrum NZ2 je nasadzované predovšetkým v oblastiach, kde je požiadavky na vysokú spoľahlivosť záložného zdroja.

Výhradným distribútorom stavebných, ťažobných strojov, spaľovacích motorov a elektrocentrál CAT je na Slovensku spoločnosť Phoenix-Zeppelin.

Súčasťou ich konceptu je predaj nových strojov, požičovňa stavebných strojov a energetické riešenia na mieru. Zeppelin ako jeden z mála dodávateľov poskytuje komplexné služby vrátane projektovania, dodania, montáže a údržby elektrocentrál.