Čo by ste mali vedieť pred kúpou cyklovozíka

0
241

Cyklovozík má mnoho výhod. Základná spočíva v tom, že nie je potrebné sedieť doma, zatiaľ čo partner, manžel alebo kamaráti si užívajú krásne slnečné dni na bicykloch, zatiaľ čo vy sa musíte venovať svojmu dieťaťu.

Cyklovozík vám umožní dostať na mnohé miesta rýchlejšie, môžete ušetriť na benzíne, neznečisťujete životné prostredie a taktiež si zašportujete. Zatiaľ čo vy prenesiete svoje bicykle cez nosiče bicyklov, deti si môžu užiť jazdu v cyklovozíku. Ľahko sa im pozoruje okolie, získavajú množstvo nových zážitkov a taktiež sa môžu dobre vyspať.

Výhody cyklovozíka

Hlavné výhody cyklovozíka spočívajú v praktickom riešení pre aktívnych ľudí. Majú úložný priestor, ktorý môžete využiť pre nákup základných potrieb alebo prenos vecí na výlet.

Umožňujú prestavbu na kočiar, vozík na behanie alebo korčuľovanie. Pri jednotlivých aktivitách sa s nimi ľahko manipuluje, poskytujú dostatočný priestor pre deti, ktorý je navyše pohodlný, takže sa v ňom dieťa bez problémov vyspí.

Deti sú navyše ochránené pred nepriaznivým počasím, ako je vietor alebo dážď. Cyklovozík má navyše nízke ťažisko, takže zostane stabilne stáť aj v prípade, ak by sa bicykel prevrátil. Vozík sa navyše môže od bicykla jednoducho odpojiť, čím nevyrušíte dieťa, ak práve spí. Následne sa dá jednoducho zložiť a dať do auta.

Nevýhody cyklovozíka

Nevýhod cyklovozíka je pomerne menej. Na druhú stranu, rovnako ako nosiče bicyklov na ťažné zariadenie, cyklovozíky si vyžadujú pomerne väčšiu investíciu pri kúpe. S deťmi je trochu obmedzenejšia komunikácie a keďže sú umiestnené nižšie, sú vystavené väčšej prašnosti od bicykla a výfukovým plynom. V prípade rýchleho zastavenia je brzdná dráha dlhšia.

Typy cyklovozíkov

V praxi rozoznávame dva typy cyklovozíkov – odpružené a neodpružené. Odpružené sú vhodnejšie do terénu, kedy nemusíte jazdiť iba po asfaltových cyklistických chodníkoch a cestách. Sú taktiež gumené alebo listové, pričom sa považujú za lepšie ako neodpružené. To sa však prejaví aj na cene.

Neodpružené cyklovozíky sú zas vhodnejšie na asfaltové cesty a upravené cyklotrasy, kedy by mohli zvládnuť aj upravené lúčne cesty. Pokiaľ ich však chcete zobrať do terénu, musíte podhustiť pneumatiky.

Čo sa týka ideálneho veku dieťaťa, vďaka špecifickým vložkám novorodencov je možné cyklovozík používať už od narodenia. Maximálny vek je zas 5 až 6 rokov, čo závisí od konkrétneho výrobcu.