Akrylátové farby na stenu: Akú vybrať?

0
45
Akrylátové farby na stenu: Akú vybrať?
Akrylátové farby na stenu: Akú vybrať?

Medzi najbežnejšie druhy farieb na stenu patria akrylátové farby. Rozdeľujú sa na dve skupiny podľa spôsobu riedenia. Každý typ akrylátovej farby más voje výhody i nevýhody, ktoré je potrebné pred natieraním stien zvážiť. Okrem druhu farby sa sústreďte pred maľovaní na výber odtieňa. Farby na stenu majú schopnosť zmeniť vzhľad a atmosféru miestnosti, čím ju môžu oživiť a prispôsobiť vašim preferenciám a štýlu.

Čo sú to akrylátové farby

Farby označené ako akrylátové sú vyrobené z akrylátových polymérov. Polyméry sú výsledkom polymerizácie kyselín. Interiérové akrylátové farby sa dajú riediť vodou alebo rozpúšťadlami. V skratke je možné povedať, že tie, ktoré sa riedia organickými rozpúšťadlami lepšie odolajú rôznym mechanickým poškodeniam.

Akrylátové farby sú na stenách trvácne a dostatočne odolné, aby vydržali roky bez estetickej degradácie. Tieto farby majú tiež vynikajúcu adhéziu, čo znamená, že sa dobre držia na rôznych povrchoch. Natretím stien akrylátovými farbami dosiahnete trvale a pekne vymaľované steny. Akrylát je používaný aj ako fasádna farba.

Farba riedená vodou vs. farba riedená organickým rozpúšťadlom

Farby riedené vodou resp. na báze vody

Farby riedené vodou sú lacné a dobre sa s nimi pracujte. Výhodou je tiež nižšia toxicity ako u farby riedenej rozpúšťadlom. Ľudia citlivý na chemické prípravky môžu mať po natretí stien inou farbou problémy s dýchaním či kožné vyrážky.

Farby na báze vody sú jednoduchšie na údržbu, môžete ich utrieť vlhkou utierkou. Pri natieraní stien nepáchnu tak ako farby na báze rozpúšťadla. Práve zápach vie pri maľovaní stien veľmi znepríjemniť prácu.

Výhody farieb riedených vodou

Nižšia toxicita

Ľahšie čistenie

Menej intenzívny zápach

Nevýhody farieb riedených vodou

Môže byť potrebná viacnásobná vrstva pre dosiahnutie intenzívnej farby

Niektoré majú slabšiu priľnavosť na špecifické povrchy

Farby riedené rozpúšťadlom

Farby riedené rozpúšťadlom majú tendenciu mať intenzívnejšiu farbu a vyššiu priľnavosť na rôzne povrchy. Sú ideálne pre povrchy, ktoré sú vystavené väčšej záťaži  v náročnom prostredí. Pri natieraní silne zapáchajú.

Použité rozpúšťadlá sú dráždivé, toxické a vyvolávajú alergické prejavy. K natieraniu stien nezabudnite dokúpiť v obchode farby laky nielen farbu, ale tiež rozpúšťadlo.

Výhody farieb riedených rozpúšťadlom

Intenzívna farba

Vyššia priľnavosť na rôzne povrchy

Nevýhody farieb riedených rozpúšťadlom

Silnejší zápach

Vyžaduje použitie toxických rozpúšťadiel

Zhrnutie: Pri výbere farieb na stenu je dôležité zvážiť vaše preferencie a potreby týkajúce sa vzhľadu, použiteľnosti a vplyvu na zdravie a životné prostredie. S ohľadom na tieto faktory môžete správne zvoliť typ farby, ktorý dokonale zodpovedá vašim požiadavkám a požiadavkám vášho projektu.