Ako vybrať kvalitný strešný box?

0
92
Ako vybrať kvalitný strešný box?

Strešné boxy patria k výbave dovolenkárov, ktorí obľubujú dovolenky vlastnou dopravou. Zväčša ide o ľudí preferujúcich ubytovanie na súkromí alebo v kempoch. Tieto typy ubytovania sú cenovo dostupné. Jedinou nevýhodou pri ubytovaní nižšieho štandardu je to, že musíte na dovolenku zbaliť oveľa viac vecí ako do hotelu. Našťastie sú strešné boxy dostatočne priestranné. Ako vybrať box, ktorý vydraží viac sezón?

Tri základné otázky

Pred výberom boxu si položte tri základné otázky:

  • Ako veľký strešný box skutočne využijete?
  • Ako často strešný box použijete?
  • Aké zaťaženie zvládne vaše vozidlo?

Veľké strešné boxy sú síce skvelé v tom, že dokážu previezť vyše 600 litrov batožiny, ale zaťažujú vozidlo. Znamená to, že sa budete musieť zmieriť s vyššou spotrebou a horším ovládaním automobilu. V prípade, že strešný box potrebujete len na jednorazovú výpravu, vystačíte si s textilným modelom. Máte menšie auto? Pozor na nosnosť strechy a maximálne zaťaženie pneumatík.

Ktorý strešný box je najodolnejší

Pevné strešné boxy sú vyrobené z ABS plastu, ktorý odolá nárazom, mrazu a UV žiareniu. ABS strešné boxy vystužené kovom odvezú náklad s váhou až 75 kg. Do takto veľkého boxu bez problémov uložíte detské cyklovozíky, kočiare alebo športovú výbavu. Hľadáte lacnejší box? Kúpte model vyrobený z kombinovaných materiálov, zväčša ide o ABS plast, polystyrén a polyetylén.

Spôsob upevnenia na strechu

Strešné boxy sa upevňujú na hagusy s namontovanými priečnikmi. U výrobcu si vždy overte kompatibilitu priečnikov s možnosťami uchytenia boxu. Najrýchlejšie upevníte box k priečnikom vďaka samoupínaciemu systému. Nemusíte sa obávať ani upevnenia pomocou skrutiek a strmeňov, s trochou praxe celý proces zvládnete za pár minút. Ide o podobný systém upevnenia, aký majú nosiče bicyklov.

Otváranie strešného boxu

Na rýchlosť manipulácie so strešným boxom vo veľkej miere vplýva to, ako sa box otvára. Najpraktickejšie je obojstranné bočné otváranie. Bezpečnosť prevážaného nákladu sa zvyšuje možnosťami uzamykania boxu. Vďaka centrálnemu zámku si vždy budete istí, že je box kompletne uzatvorený.