Ako vybrať byt v piatich krokoch

0
58
Ako vybrať byt v piatich krokoch
Ako vybrať byt v piatich krokoch

Hľadáte nové bývanie? Chcete bývať vo vlastnom alebo sa chcete osamostatniť? Dôvodov na kúpu bytu je mnoho. Nech už je váš dôvod akýkoľvek pri výbere by ste sa mali zamerať na niekoľko faktorov. V byte, ktorý si kúpite totižto strávite ak nie celý zvyšok života pár rokov určite. Preto sa neunáhlite.

1.   Financie

Ak riešite kúpu bytu nasporenou finančnou hotovosťou máte o problém menej. Ak ale nemáte dostatok financií musíte to riešiť hypotékou. Dajte si pozor na výšku mesačných splátok. Ak budú príliš vysoké nebudete stíhať platiť a nakoniec sa s vysnívaním bytom budete musieť rozlúčiť.

2.    Lokalita

Byt na predaj v Bratislave bude oveľa drahší než byt v menšom meste. Pokiaľ ale v Bratislave pracujete a chcete bývať vo vlastnom nič iné vám nezostáva len zohnať si vhodný byt tu. Čím lepšia je občianska vybavenosť, lepšia dostupnosť do centra, práce, atď. tým vyššiu cenu za byt zaplatíte. Na lokalitu musíte brať ohľad hlavne ak máte rodinu. Ak chcete bývať samy nemusíte na občiansku vybavenosť klásť hlavný dôraz.

3.   Veľkosť bytu

Kupovať jednoizbový byt ak si v blízkej budúcnosti plánujete založiť rodinu nie je práve rozumné. Jedno a dvoj izbové byty sú vhodné pre jedného – dvoch ľudí. Ak máte rodinu mali by ste sa obzerať po minimálne trojizbovom byte.

4.   Novostavba verzus starší byt

Staršie byty sú lacnejšie a môžete ich kúpiť lacnejšie. Nezabúdajte ale, že budete potrebovať financie a aj čas na rekonštrukciu bytu čo môže cenu značne navýšiť. V konečnom výsledku môže byť rozdiel v cene novostavby a staršieho zrekonštruovaného bytu zanedbateľný. Ak chcete bývať v novostavbe mali by ste sa poponáhľať, rýchlo sa míňajú. Zopár 2i bytov na predaj v Jégého aleji je ešte stále v ponuke.

5.    Dom alebo byt

Ak chcete mať záhradu, súkromie a susedov až za plotom vyberte si rodinný dom, ktorý je vhodným bývaním hlavne pre rodiny s deťmi. Deti môžete nechať pokojne vonku v záhrade bez toho aby ste sa o ne strachovali a vy si tu môžete dopriať kedykoľvek relax a oddych. Pokiaľ ale túžite len po terase nemusíte kupovať dom. Súčasťou mnohých lukratívnych bytov sú aj veľké terasy, na ktorých si oázu pokoja môžete kedykoľvek vytvoriť.