Ako si poradiť s poľadovicou? Nový Opel Astra to hravo zvládne

0
71
Ako si poradiť s poľadovicou? Nový Opel Astra to hravo zvládne

Poľadovica dokáže poriadne strpčiť cestu nie jednému vodičovi. Nie jeden človek kvôli nej poriadne meškal do práce alebo v horších prípadoch zažil nehodu. Vtedy je potrebné jazdiť s najvyššou opatrnosťou. Ako taká poľadovica vzniká a ako ju zvládnuť? Náš nový Opel Astra to dokáže s prehľadom.

Sledujte počasie

Všetko to začína deň predtým, ako plánujete niekam ísť s autom. Vtedy je potrebné naštudovať si, aké bude počasie cez noc. To ovplyvní, či sa poľadovica na cestách vyskytne alebo nie. Moderné vozidlá vás o výskyte poľadovice informujú, ako aj náš Opel Grandland.

Najčastejšia príčina vzniku poľadovice je počas bezoblačnej chladnej noci, kedy sa na ceste začne vytvárať jemná vrstva námrazy. Horšie sú na tom mokré úseky vozovky, ponad ktoré sa začne tvoriť hmla. Tá následne vytvorí hrubú vrstvu ľadu, ktorá pretrváva počas dňa.

Námraza vzniká aj keď sa teplota pohybuje okolo 0 stupňov Celzia a zároveň začne padať dážď, mrznúci dážď alebo dážď so snehom. Keď zrážky dopadnú na vozovku, ktorá je chladnejšia ako 0 stupňov Celzia, spôsobí tvorbu ľadu, čo robí vozovku nebezpečnou.

Ako zvládnuť poľadovicu?

Dávajte pozor na vodu striekajúcu z pneumatík ostatných vozidiel. Ak vidíte, že z pneumatík strieka veľa vody, povrch vozovky je mokrý. Ak nevidíte rozprašovanie vody, začína sa tvoriť poľadovica. Buďte preto stále v strehu, aj keď máte bezpečné vozidlo akým je Opel Crossland.

Existuje však pojem čierny ľad, ktorý je priehľadný a tenký, čiže ho môže byť veľmi ťažké spozorovať. Ak je však prítomný, vozovka môže byť na niektorých miestach tmavšia a na iných svetlejšia. Buďte opatrní hlavne na mostoch a nadjazdoch, kde je výskyt ľadu najväčší.

Nájdite si jazdný pruh, kde sa cítite pohodlne, a zostaňte tam. V nepriaznivom počasí nie je potrebné vychádzať z premávky. Toto správanie zvyšuje vaše šance, že narazíte na kus ľadu a vystavíte vás a ostatných značnému nebezpečenstvu.

Všetko robte plynulo a opatrne

Pri jazde sa snažte mať volant čo najrovnejší. Ak potrebujete zatočiť volantom, urobte to čo najplynulejšie, žiadne prudké pohyby, malé vstupy. To isté platí aj pre brzdenie a zrýchľovanie. V inom prípade môžete veľmi ľahko stratiť kontrolu nad vozidlom.

Pohon všetkých 4 kolies vás tiež nespasí. Pomôže vám to prejsť hustým snehom a za určitých podmienok poskytne lepšiu trakciu. Pokiaľ však ide o ľad, pohon všetkých štyroch kolies neposkytuje oproti bežnému vozidlu žiadne brzdné výhody.

Posledná rada, ktorou by ste sa mali držať je, že nesmiete používať tempomat. Respektíve len na suchých častiach vozovky. Na každom vozidle s tempomatom je možné ho vypnúť ako aj zapnúť. To platí aj pre náš nový Opel Astra.