Akné nie je len problém tínedžerov: 5 zaujímavých faktov o tomto kožnom ochorení

0
14
Akné nie je len problém tínedžerov: 5 zaujímavých faktov o tomto kožnom ochorení
Akné nie je len problém tínedžerov: 5 zaujímavých faktov o tomto kožnom ochorení

Problémy s aknóznou pleťou pozná na vlastnej koži množstvo ľudí. Ak ste s akné nemali problémy osobne určite poznáte niekoho, kto s bielymi pupáčikmi alebo červenými zapálenými hrčkami v koži mal. Okolo tohto kožného ochorenia sa stále veľa hovorí a aj veľa píše, Napriek tomu sa stále dočítate niečo nové o čom ste ani netušili.

1) Nie je akné ako akné

Biele pupáčiky sú typickým príznakom akné. Vedeli ste ale, že existuje až 6 typov akné? Čierne bodky a biele pupáčiky sú ľahšou formou akné. Papuly a pustuly sú červené tvrdé hrbolčeky v pokožke. Pustuly obsahujú aj biele alebo žlté bodky, ktoré sú plné hnisu. Často sa pletú s bielymi pupáčikmi ale na rozdiel od nich pustuly sa vyskytujú na zapálenej začervenanej pokožke. Noduly a cysty sú najťažšou formou akné. Tvrdé hrbolčeky sú hlbšie v pokožke. Liečbu posledných typov akné je dobré zveriť do rúk dermetológa.

2) Časté umývanie pleti môže akné zhoršiť

Aknóznu pleť stačí dôkladne čistiť dvakrát denne, ráno a večer. Častejšie umývanie a odstraňovanie kožného mazu môže pleť podráždiť a zvýšiť tvorbu akné. Umývaním navyše pleť vysušujete, na čo pokožka reaguje zvýšenou tvorbou kožného mazu.

3) Niektoré populácie akné nepoznajú

Akné je najrozšírenejším kožným ochorením na svete. Trápi nie len dospievajúcich ľudí, ale aj ľudí v staršom veku. Na Zemi ale existujú populácie, ktoré o akné nič netušia. Jednou z nich sú aj obyvatelia ostrova Kitavan. Prečo? Presný dôvod prečo obyvatelia tohto ostrova akné nemajú sa nevie. Predpokladá sa, že za to vďačia strave, ktorá pozostáva z rýb, ovocia a kokosu. Vysoko spracované potraviny ako čipsy, sušienky, chlieb, cukor a ďalšie vôbec nepoznajú. Zdá sa, že akné a strava spolu môžu súvisieť.

4) Akné nie je bakteriálna infekcia

Väčšina ľudí si myslí, že akné je bakteriálna infekcia kože. Faktom je, že baktérií na pokožke máme veľké množstvo. Baktérie spôsobujúce akné ale nemusia byť príčinou vzniku bielych pupáčikov. Oveľa častejšie je akné spôsobené upchatím pórov kožným mazom a odumretými kožnými bunkami. Baktérie k tomu nie sú potrebné. Ak sa ale baktérie dostanú do upchatého póru môžu spôsobiť vážnejší typ akné.

5) Akné je čoraz častejšie u dospelých ľudí

Problémy s aknóznou pleťou sa často spájajú s obdobím dospievania. Čoraz častejšie má s akné problémy aj staršia populácia. Viac ako tretina žien má problémy s pleťou aj po 30 roku života.  Príčina môže byť v nerovnováhe hormónov ako menštruačný cyklus alebo tehotenstvo. Svoju úlohu tu môže zohrávať aj nevhodná strava plná rafinovaných cukrov.