Ak chcete aby vám drevo vydržalo, treba ho správne ošetrovať

0
169

Ak chcete pred počasím, škodcami alebo zmenou farby, treba ho poriadne a správne ošetriť. Okrem toho náter chráni drevo aj pred šednutím a vznikom farbených rozdielov. Drevo v exteriéri potrebuje omnoho viac pozornosti ako to v domácnosti, preto by ste ho nemali prehliadať.

Čo všetko treba urobiť…

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotného ošetrenia je potrebné drevo pripraviť. Prebrúsením odstránite hrubé voľné častice a prach, vďaka čomu bude podklad rovný. Použiť môžete brúsny papier a na odstránenie starého náteru napríklad škrabku. Ak bude povrch dobre vyčistený, použite impregnáciu, ktorú je treba nechať čo najlepšie nasiaknuť a preschnúť. Ako medzivrstvu použite osmo olej alebo lazúru. Tento náter je dobré viesť štetcom v smere kresby dreva. Pri oleji môžete použiť napríklad štetec na oleje, ktorým dosiahnete dokonalý výsledok.

Po uschnutí je dobré povrch znova prebrúsiť brúsnym papierom, aby na ňom nezostali nedokonalosti. Konečný náter olejom alebo lazúrou nanášajte v požadovanej farbe a najlepšie v dvoch vrstvách. Vybrať by ste si mali stredne farebné odtiene, pretože svetlé a bezfarebné majú málo pigmentu a drevo nevedia ochrániť proti UV žiareniu. V prípade tmavých farieb je zas problém úplne iný, pretože tie drevo namáhajú a na slnku sa príliš zahrievajú.

Farba, olej alebo lazúra?

Ak sa rozhodnete použiť olej, zvýrazníte tak štruktúru dreva, ktorá bude doslova vynikať. Po natretí olejom ho drevo nielen pohltí, ale aj vylúči. Drevo natreté olejom je veľmi jednoduché renovovať, pretože ich stačí znova už len pretrieť. Na trhu nájdete oleje v rôznych farbách, treba sa len porozhliadnuť čo kto ponúka. Farba na drevo sa predáva dokonca už aj v spreji, čo vám výrazne zjednoduší celú prácu. Stretnete sa s rôznymi odtieňmi, preto nevyberajte rýchlo ale dôsledne.

Ak hľadáte širokú ponuku sortimentu, pozrite sa na bugy.sk. nájdete tam nielen farby, laky a oleje ale dokonca aj úplne iné výrobky ako napríklad drogériu, kozmetiku, slnečné okuliare a pomôcky pre domácich kutilov. Stačí si vybrať potrebný produkt a objednať ho pohodlne z domova. Všetko vám príde poštou a nemusíte strácať čas behaním po predajniach. Na Bugy vás čaká presne to, čo pre svoju domácnosť potrebujete.