5 zaujímavých miest v Slovenskom raji, ktoré musíte vidieť

0
1136

Slovenský raj zaslúžene patrí k tomu najkrajšiemu, čo Slovensko ponúka. Krásna príroda láka nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov, a rozhodne sa nie je čomu čudovať. V Slovenskom raji sa skrýva veľa zaujímavých a lákavých miest. Týchto päť by ste určite mali navštíviť aj vy, nebudete sklamaní.

Tomašovský výhľad

Medzi zaujímavosti v Slovenskom raji, ktoré by ste určite nemali obísť, patrí aj Tomašovský výhľad, ktorý je právom označovaný za najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Ide o skalný útvar týčiaci sa nad riekou Hornád a patrí k najnavštevovanejším miestam národného parku. Výhodou je, že výstup na Tomašovský výhľad nie je veľmi náročný. Samozrejme, je tam stúpanie, no dá sa v pohode zvládnuť za hodinku. Výstup je vhodný pre malé deti aj seniorov.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Svetoznámu jaskyňu objavili v roku 1870 a v roku 2000 bola zaradená aj do zoznamu UNESCO. K vchodu, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 969 m, sa dostanete za 25 minút. Jaskyňa je jedinečná vďaka množstvu úzkych chodbičiek s ľadovými stĺpmi, stalagmitmi a vodopádmi. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe a podľa charakteru zaľadnenia aj k najvýznamnejším ľadovým jaskyniam sveta.

Kláštorisko

Kláštorisko je obľúbenou turistickou zastávkou, pričom si môžete zvoliť rôznu dĺžku aj náročnosť trasy. Všetko závisí od toho, odkiaľ vyrazíte. Ide v podstate o akúsi neoficiálnu križovatku Slovenského raja a zároveň o archeopark. Nájdete tam ruinu kartuziánskeho kláštora z 13. storočia. Ten slúžil ako útočisko pred tatárskymi hordami.

Prielom Hornádu

Úzka kaňonovitá dolina alebo Prielom Hornádu patrí k tým najväčším lákadlám Slovenského raja. Dolným úsekom doliny vedie 15 km náučný turistický chodník s 11 informačnými tabuľami. Na hornom úseku zase nájdete Chodník Horskej služby Prielomom Hornádu. K tým najkrajším úsekom patria tie, po ktorých sa kráča po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou Hornádu.

Suchá Belá

Suchá Belá je najnavštevovanejšou roklinou Slovenského raja a zároveň patrí k tým najkrajším a najľahším trasám. Je dokonca vhodná aj pre väčšie deti, keďže v nej nie sú tak vysoké rebríky ako v ostatných roklinách. A nie je ich ani tak veľa. V Suchej Belej môžete obdivovať viacero vodopádov, okrem iných známy Okienkový vodopád, ktorý svoje meno získal vďaka skalnému oknu, ktorým preteká potok.