5 zásad úspešného podnikania

0
48
5 zásad úspešného podnikania

Začať podnikať a byť v podnikaní úspešný sú dve odlišné veci. Pre podnikanie v istých prípadoch nepotrebujete veľa peňazí a ani času. Aby ste boli úspešní, čas a finančnú rezervu na prvé mesiace potrebujete. V prípade, že ste už podnikať začali, dodržujte nasledujúce zásady, ktoré vám cestu k úspechu otvoria dokorán.

Začať ako živnostník alebo eseročka?

Ešte pred odhalením 5 zásad úspešného podnikania si povedzme zopár slov k dileme, či začať podnikať ako živnostník, alebo sa sústrediť na založenie s.r.o.. Živnosť je určená pre podnikateľov, ktorí sa chystajú podnikať v malom a nečakajú výrazný rast firmy. Založenie s.r.o. sa oplatí pre stredne veľké až veľké firmy s vyšším ročným obratom. K založeniu eseročky sa mnohí podnikatelia obrátia chrbtom, pretože chcú začať s biznisom rýchlo alebo neznášajú byrokraciu. Aj v tomto prípad existuje riešenie vo forme kúpy ready made s.r.o. t.j. už založenej spoločnosti.

Zásady úspešného podnikania v kocke

1. Robte to, čomu rozumiete

Každý úspešný podnikateľ začal podnikať v tom, čomu rozumie alebo v tom, čo ho baví. Môžete síce začať taktiež od nuly a učiť sa postupne, ale nikdy neviete či vás daný obor bude baviť. Základom úspechu je to, že vlastne ani nevnímate námahu a pri podnikaní sa bavíte.

2. Myslite pozitívne

Ak si po prvom neúspechu začnete lámať hlavu nad tým, ako sa ďalej uživíte, tak nečakajte úspech. Pozitívne myslenie a prekonávanie limitov je dôležité pre vašu vnútornú motiváciu. Buďte si istí, že aj známi podnikatelia poznajú malé prehry, ktoré ich však neodradili pokračovať v tom, čo začali.

3. Verte ostatným

Nielen v začiatkoch budete okolo seba potrebovať ľudí, ktorí vám pomôžu a môžete im veriť. Hrať sa na superhrdinu nie je správnou cestou k úspechu. Ak nestíhate, najmite si pomocníka na pár hodín denne. Nový spolupracovník prinesie do firmy nové nápady a ukáže vám nové cesty riešenia problémov.

4. Neustále sa vzdelávajte

Napriek tomu, že ste odborníkom v obore, v ktorom podnikáte, nezaspite na vavrínoch. Vaše podnikanie nesmie stagnovať, nesmiete sa držať toho, čo bolo, ale toho čo bude. Študujte nové postupy, informujte sa, vzdelávajte, čítajte a zúčastňujte sa seminárov.

5. Udržujte v živote rovnováhu

Aby ste dokázali držať krok s rýchlym tempom vo firme, je nutné myslieť aj na oddych. Relaxujte, cestujte, venujte sa koníčkom a rodine. Po víkende bez sociálnych sietí a internetu nabehnete do firmy plní energie a skvelých nápadov.