5 vlastností, ktoré musí mať váš matrac

0
176
5 vlastností, ktoré musí mať váš matrac
5 vlastností, ktoré musí mať váš matrac

Vedeli ste, že v posteli strávi priemerný človek až 33 rokov svojho života? Spravte zo svojej postele miesto, ktoré bude komfortné a zdravotné nezávadné. Ako tento stav dosiahnete? Vďaka kvalitnému matracu. Od kvality matraca sa odvíja kvalita vášho spánku. Matrace navyše veľkou časťou vplývajú na váš zdravotný stav, a to hlavne na chrbticu a kĺby.

1. Dostatočná veľkosť

Dobrý pocit v posteli budete mať len vtedy, keď bude dostatočne veľká. S tým súvisí aj veľkosť matraca. Vedľa seba i nad sebou musíte mať voľný priestor. Znamená to, že matrace by mali prečnievať nad hlavou minimálne 20 cm. Šírka matraca je ideálna vo veľkosti 90 cm. Samozrejme, že sa dajú zakúpiť aj väčšie matrace pre vyšších ľudí. Na stránkach obchodu Matracentrum nájdete matrace všetkých rozmerov.

2. Tvrdosť matraca

Matrace sa vyrábajú v rôznej tuhosti, ktorá sa rozdeľuje do stupňov 1 až 10. Strednú tuhosť majú matrace ohodnotené na stupeň 5 až 7. Tvrdšie matrace sú určené pre ľudí, ktorí preferujú spánok na chrbte. Strednú tuhosť matracov by mali zvoliť ľudia, ktorí v noci často menia polohu. Pre seniorov sú určené mäkšie matrace (stupeň 1 až 4) s ortopedickými vlastnosťami.

3. Zónovanie matraca

S tvrdosťou matraca súvisí tiež jeho rozdelenie do zón. Matrace, ktoré sú vyrobené týmto spôsobom patria medzi najkvalitnejšie. Predaj matracov je o tom, aby človeku priniesol naozaj úžitok, takže kvalitný predajca by vás mal upozorniť na možnosť zakúpenia zónového matraca. Platí pravidlo, že čím viac zón matrac má, tým sa lepšie prispôsobí vášmu telu.

4. Nosnosť matraca

Ľudia s nadváhou by si okrem tvrdosti matraca mali zistiť aj jeho nosnosť. Ak si kúpite matrac s nižšou nosnosťou a trpíte nadváhou, veľmi rýchlo sa matrac opotrebuje. Od nosnosti závisí tiež váš pocit v posteli. Matrace s nižšou nosnosťou sa za krátku dobu vyležia a nebudú telu poskytovať dostatočnú oporu.

5. Materiál matraca

Matrace sa vyrábajú z desiatok materiálov. Existujú tiež špeciálne matrace pre ľudí s alergiami. Vo všeobecnosti platí, že najlepšie matrace sú vyrobené z peny, latexu alebo tzv. taštičkové matrace. Pri výbere materiálu matraca zohľadnite svoj zdravotný stav a tiež to, aký rošt na postele vlastníte.