5 tipov, ako vyberať pneumatiky

0
40
5 tipov, ako vyberať pneumatiky
5 tipov, ako vyberať pneumatiky

Pneumatiky musia na kolesá sadnúť úplne dokonale a zároveň je nutné, aby spĺňali parametre bezpečnosti. Preto si pri výbere nových pneumatík dajte naozaj záležať a hlavne nešetrite. Skúsenejší šoféri by vám iste potvrdili, že pneumatiky dokážu na cestách zachrániť nejednu rizikovú situáciu. Prinášame vám 5 tipov, ako vyberať pneumatiky na osobné vozidlá.

1. Overte si veľkosť pneumatík

Pneumatiky sa v prvom rade vyberajú podľa veľkosti. Je jedno, či kupujete pneu pre menšie osobné vozidlo, SUV alebo offroad, vždy musíte skontrolovať technický preukaz. V technickom preukaze nájdete údaje o tom, aké rozmery pneumatík sú vhodné pre vaše vozidlo a poprípade, aké sú k nim alternatívy. Riadiť sa môžete tiež bočnicou starých pneumatík, na ktorých sú vyrazené všetky rozmery.

2. Vsaďte na overené značky

Mnohí šoféri hľadajú najlacnejšie pneumatiky a dajú sa zlákať lacnými čínskymi výrobkami. V tomto smere sa naozaj neoplatí šetriť. Riziká veľmi lacných pneumatík sú viaceré –rýchlo sa ojazdia a často majú veľmi vysoký valivý odpor, čo sa odrazí na spotrebe paliva. V závere zistíte, že ste vlastne neušetrili, ale prerobili.

3. Čítajte štítky na pneumatikách

Štítky na pneumatikách vám veľa napovedia o vlastnostiach vami vybraných pneu. Dozviete sa z nich údaje o valivom odpore, o správaní pneumatiky na mokrej vozovke a o hlučnosti pneumatík. Všetky tieto vlastnosti sú dôležité z hľadiska pohodovej a bezpečnej jazdy. Okrem toho sa u zimných a celoročných pneumatikách zo štítku dozviete, či sú dané pneu bezpečné počas jazdy na snehu a ľade.

4. Pozor na vzory dezénu

Vzor dezénu je dôležitý pre šoférov, ktorí najazdia ročne veľa kilometrov. Takýto motoristi potrebujú kúpiť spoľahlivé a výkonné pneu. Hlavne v zime dokáže dezén pneumatík ovplyvniť to, ako sa vám bude jazdiť na ujazdenom snehu alebo na zľadovatenej vozovke. Samozrejme, že samotné pneumatiky nestačia a do hôr budete potrebovať reťaze na menšie osobáky i reťaze na SUV 4×4. A ktoré pneumatiky sú najbezpečnejšie? Tie, ktoré majú asymetrický alebo smerový dezén.

5. Sezónne alebo celoročné

Poslednú dilemu, ktorú pri výbere pneumatík budete riešiť, je kúpa sezónnych alebo celoročných pneumatík. V súčasnosti nájdete v obchodoch veľmi bezpečné celoročné pneumatiky. Napriek tomu by mali tí z vás, ktorí jazdia každý deň, dať prednosť sezónnym pneumatikám.