5 rád, ktoré vám pomôžu vybrať správny matrac

0
54
5 rád, ktoré vám pomôžu vybrať správny matrac
5 rád, ktoré vám pomôžu vybrať správny matrac

S ponukou matracov sa posledné roky roztrhlo vrece. V obchodoch nájdete overené značky, nových predajcov, matrace od zahraničných spoločností, ale tiež slovenské výrobky. Z toľkého výberu sa nejednému roztočí hlava. Ak práve vymieňate svoj starý matrac za nový, iste sa vám zíde zopár rád, ktoré vám pomôžu nájsť váš vysnívaný matrac.

1. Správna veľkosť matraca

V prípade, že kupujete matrac cez internet, napríklad zo stránky matracentrum.sk, pozorne si naštudujte všetky jeho parametre. Prvým údajom, ktorý vás musí zaujímať, je veľkosť matraca. Na manželskú posteľ sa štandardne vyrába matrac 180×200. Overte si však, či nemáte posteľ nadštandardných rozmerov, alebo nevlastníte menšiu posteľ.

2. Na čo sa často zabúda

Okrem veľkosti matraca by vás mala zaujímať informácia o jeho hrúbke. Na prvý pohľad banálny parameter je pre kvalitný spánok veľmi dôležitý. Napríklad seniori by nemali spávať na matraci tenšom ako 20 cm. Ak nechcete, aby bol váš matrac o pár rokov samá jama, tak si overte aj jeho nosnosť. Vždy si k tomuto údaju prirátajte zopár kilogramov navyše.

3. Matrace vyberajte podľa zdravotného stavu

V prípade, že vás netrápia žiadne zdravotné problémy, tak si môžete kúpiť akýkoľvek matrac. Samozrejme, že dbajte na to, aby išlo o renomovanú značku, napríklad materasso matrace. Nie všetci majú to šťastie, že sú úplne zdraví, ale aj na týchto ľudí mysleli výrobcovia matracov. V obchodoch nájdete matrace pre alergikov, seniorov alebo pre ľudí s pohybovými problémami tzv. ortopedické matrace.

4. Zamerajte sa na tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca značne ovplyvní to, ako sa budete ráno cítiť. Ideálnym výberom sú obojstranné matrace, ktoré majú z každej strany rôznu tvrdosť. Najtvrdšie matrace sú vhodné pre ľudí, ktorí trpia nadváhou. Naopak najmäkšie matrace ocenia starší ľudia a ľudia s bolesťami kĺbov. Veľkú úlohu pri výbere tvrdosti matraca zohráva aj to, v akej polohe radi spíte. Mäkšie matrace sú určené pre ľudí spiacich na boku a tvrdšie pre tých z vás, ktorí spávajú na chrbte alebo v noci často menia polohu.

5. Pozor na rošt do postele

K matracu si budete musieť dokúpiť aj rošt do postele, ktorý matrac odvetráva a poskytuje mu oporu. Lamelové rošty si rozumejú s latexovými matracmi a tiež penovými. Naopak pružinové matrace potrebujú stabilitu, a preto si k nim kúpte latkový rošt do postele.