5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o snímaní tlaku v pneumatikách

0
8
5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o snímaní tlaku v pneumatikách
5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o snímaní tlaku v pneumatikách

Kontrola tlaku v pneumatikách je dôležitá pre bezpečnú a komfortnú jazdu. Nesprávny tlak v pneumatikách môže mať vážne následky pre pneumatiky. Kontrolovať tlak v pneumatikách sa dá ručne pomocou manometra alebo za vás celú prácu spravia snímače. Prinášame vám prehľad 5 faktov, ktoré by ste mali o snímaní tlaku v pneumatikách vedieť.

1. Následky nesprávneho tlaku v pneumatikách

Všímajte si označenie pneumatík i manuál k vozidlu, kde sa dozviete hodnoty tlaku vhodné pre vaše vozidlo. Je jedno, či sú pneumatiky podhustené, alebo prehustené. V oboch prípadoch sa pneumatiky ničia a zvyšuje sa riziko nehody. Podhustené pneumatiky sa rýchlejšie ojazdia na okrajoch, zatiaľ čo prehustené pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú v strede. Pneumatiky so zlým tlakom znižujú stabilitu vozidla a ovládateľnosť. Podhustené pneumatiky zvyšujú spotrebu paliva až o 3%, zatiaľ čo prehustené pneumatiky zvyšujú spotrebu paliva o 2%.

2. Správne meranie tlaku v pneumatikách

Tlak v pneumatikách merajte, keď sú pneumatiky studené. To znamená, že by ste mali pneumatiky skontrolovať ráno pred jazdou alebo po odstavení auta po 3 hodinách. Zmerať tlak môžete na čerpacích staniciach alebo si zakúpte pomôcku s názvom manometer – merač tlaku pneumatík. Odporúčaná frekvencia merania tlaku je každé dva týždne.

3. Priamy snímač tlaku pneumatík

Okrem ručného merania je možnosťou kontroly tlaku zariadenie, ktoré sa inštaluje do pneumatík. Ide o priamy snímač tlaku. Priamy snímač tlaku pneumatík sú vlastne senzory inštalované vo vnútri pneumatík. Merajú tlak vzduchu v reálnom čase. Informácie o tlaku sa prenášajú do palubného počítača vozidla. Senzory okrem tlaku kontrolujú aj teplotu pneumatík.

4. Nepriamy snímač tlaku pneumatík

Nepriamy snímač tlaku pneumatík nie je umiestnený vo vnútri pneumatiky. Využíva snímač ABS na meranie rýchlosti otáčania každého kolesa. Ak sa tlak v pneumatike zníži, rýchlosť otáčania kolesa sa zmení a systém zmenu rozpozná. Varovanie sa zobrazí na palubnej doske. Nepriame snímanie je menej presné ako priame, ale zároveň ide o lacnejšie zariadenie.

5. Čo ovplyvňuje senzory pri snímaní tlaku

Senzory v snímačoch tlaku pneumatík nemusia byť vždy presné, a preto si namerané údaje skontrolujte. Vykazovať chybu môžu napríklad v prípade, keď v zime nasadíte na hnaciu nápravu snehové reťaze. Niekedy je nutné po inštalácii reťazí senzory snímania vypnúť. Hodnoty tlaku ovplyvňuje aj teplota pneumatík. Vyššia teplota znamená vyšší tlak. Snímače tlaku pneumatík dajte pravidelne v servise kontrolovať. Poškodenie snímača tlaku pneumatík môže ovplyvniť jeho presnosť.

Autor: Gabriela Kudláčová