Fotovoltika sa nemusí oplatiť každému, najmä ak máte technické prekážky ako zle orientovanú či zatienenú strechu. Väčšine domácností aj firiem však prinesie len výhody. Prečítajte si, aké.
1. Nižšie účty za elektrinu
Čím viac vlastnej elektriny svojou fotovoltikou vyrobíte, tým menej jej budete potrebovať brať zo siete a tým rýchlejšia bude návratnosť vašej investície. S fotovoltikou tak môžete ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu a ak budete využívať službu Virtuálna batéria, môže to byť až 50 %.
Navyše, ceny fotovoltických panelov, meničov, batérií a ostatných komponentov stále klesajú a postupne sa zlepšujú ich parametre. A to so sebou prináša ešte rýchlejšiu návratnosť.
Nezabudnite však, že všetko by ste mali nechať dobre spočítať a vhodné riešenie nechať navrhnúť odborníkom.
Ak investujete do fotovoltiky príliš veľa a máte nízku spotrebu elektriny, investícia sa vám bude vracať príliš dlho. Ak sa rozhodnete pre čo najlacnejší systém s malým výkonom, budete zase šetriť veľmi málo a investícia nemusí mať vôbec zmysel. Skôr či neskôr budete musieť pridať do systému nejaký ten fotovoltaický panel navyše či vymeniť menič za silnejší.
Existuje totiž viac typov fotovoltických systémov (bez batérií, s batériami, bez pripojenia k rozvodnej sieti), a tiež množstvo komponentov s rôznymi parametrami. Odborník by mal brať do úvahy aj vašu spotrebu, spôsob používania domu či budovy (kedy a koľko členov domácnosti sa doma zdržiava). Dôležité je aj umiestnenie samotných panelov vrátane lokality, orientácie na svetové strany či sklonu strechy.
2. Energetická nezávislosť
Vďaka fotovoltike sa doma či vo firme môžete stať čiastočne alebo aj úplne nezávislými od dodávateľov elektriny. Budete tak lepšie zvládať prípadné nárasty cien elektriny, aké sme zažili napríklad počas energetickej krízy v roku 2022. Aj to bol dôvod, prečo bol v tomto roku enormný záujem o vlastné fotovoltické panely.
Výkyvy cien sú totiž vždy spojené s nepredvídateľnými udalosťami. Je teda lepšie vyrobiť si aspoň časť elektriny, a to aj v domácnosti. V prípade nárastu cien sa potom stačí trochu uskromniť v spotrebe a nepriaznivé obdobie prečkáte bez väčších nárastov účtov za elektrinu.
3. Komfortnejšie bývanie
Vďaka tomu, že budete mať menšiu či väčšiu časť elektriny zadarmo, si budete môcť zvýšiť komfort bývania. To znamená dovoliť si používať aj spotrebiče, ktoré by inak rapídne zvýšili vaše účty za elektrinu.
Príkladom je bazén, vírivka či sauna. Vodu do bazéna i vírivky si môžete ohriať na komfortnú teplotu aj v prechodnom období a prakticky zadarmo – či už pomocou špirály alebo špeciálneho tepelného čerpadla určeného na ohrev bazéna, ktoré budú jednoducho napájané z fotovoltaických panelov.
4. Investícia do budúcnosti
Investíciou do výroby vlastnej elektriny sa pripravíte na nástup nových technológií. Elektrinu totiž využívame v čoraz viac prípadoch. Veľký rozmach zažíva elektrické vykurovanie, ktoré je veľmi efektívne. Pomáhajú tomu aj stále teplejšie zimy a postupný (hoci veľmi pomalý) odklon od fosílnych palív.
Na cestách rýchlo pribúdajú elektromobily a ich majitelia často jazdia zadarmo – ak nabíjajú doma či vo firme vlastnou elektrinou, ktorú vyrobí ich fotovoltika.
Extra tip: ZSE ponúka aj službu Virtuálna batéria pre elektromobil. Prebytky z fotovoltiky vďaka nej pošlete do siete a neskôr nimi nabíjate zadarmo na akejkoľvek nabíjačke ZSE Drive.
Fotovoltickou elektrárňou teda investujete do budúcnosti, ale aj do svojej nehnuteľnosti – či už ide o dom alebo firemnú budovu.
5. Ekologický prínos
Fotovoltika (teda slnko) je čistý a obnoviteľný zdroj energie, ktorý neprodukuje emisie skleníkových plynov a neznečisťuje ovzdušie. Veľmi vysoké percento komponentov sa dá navyše bez problémov recyklovať. Výrobou svojej elektriny tak prispejete k ochrane životného prostredia pre seba aj budúce generácie.