Top 5 zaujímavosti o krtoch, ktoré možno neviete

0
7873
krtinec od krtka

Krt je zaujímavý cicavec, ktorý má väčší význam ako sa zdá. Prekvapiť dokáže hlavne tým, že v záhrade v skutočnosti neškodí. Problém je až vtedy, keď rozruší trávnik, poškodí korienky rastlín a narobí spúšť kosačke. Čo je však na ňom zaujímavé?

1. Krt žerie len hmyz a denne ho musí zožrať viac ako sám váži. Je to nepredstaviteľné, no pre vysoký výdaj energie a pre jeho extra výkonný metabolizmus musí krtko neustále jesť a hľadať potravu. Zelenina ho naozaj nezaujíma.

2. Žije naozaj len pod zemou. Na povrch nevychádza. A to je cicavec. Niečo podobné u iných zvierat nenájdete. V dĺžke pobytu pod zemou skratka nemá konkurenta. Trávi tam 99,9%. To malé promile pozostáva z momentov, kedy to riskne a prebehne po súši, alebo sa ocitne na povrchu nie svojou vinou.

3. Má výnimočný kožuch. Jemný zamatový kožuch nemá smerovanie vlasov. Je to preto, aby sa mohol pohybovať bez problémov vpred aj vzad. Pripomína zamat a v niektorých krajinách preto existuje obchodovanie s jeho kožušinou. Vo väčšine krajín je chránený.

4. Pôda, ktorú krt vytlačí do krtinca, je obľúbená u žien na sadenie náročnejších rastlín. Táto hlina neobsahuje takmer žiadne ukryté larvy alebo iné druhy škodcov. Je čistá a ideálna na sadenie kvetín do črepníkov. Bez kameňov a z dobrej hĺbky.

5. Samec je menší ako samička. Samička je tiež ťažšia. Merať pritom môže až 17 centimetrov a vážiť niečo okolo 120 gramov. Táto váha neustále kolíše. V zime mierne klesá, pretože sa živí zásobami, alebo úlovkami vo väčších hĺbkach. Je pravda, že ak hladuje, veľmi rýchlo zomiera.