TOP 5 pôžitkov, ktoré nám vzal moderný život

0
247

Moderný svet v súčasnosti ponúka omnoho viac zábavy, ako kedy bolo možné v histórii ľudstva nájsť. To pravé potešenie pre seba nájde doslova každý – od starodávnych pästných súbojov až po bitky vo virtuálnej realite.

Ale nie vždy vyššia úroveň prináša iba to dobré. Tu je pár príkladov potešení, o ktoré nás moderná doba pripravila.

Užívať si nočnú oblohu

Kedysi, nech ste boli kdekoľvek, ste si mohli za jasného, bezoblačného počasia vychutnať hviezdnu oblohu, či kométy. Pokrok nás však pripravil i o toto potešenie.

Kvôli svetelnému smogu musíte cestovať ďaleko za mesto, aby ste si mohli vychutnať výhľad na hviezdy. A čím je mesto väčšie, tým ďalej budete musieť ísť, aby ste mohli vidieť hviezdnu oblohu. Je to veľký problém najmä pre amatérskych astronómov.

Pohľad na hviezdy nám tiež zakrývajú automobilové a priemyselné emisie, ktoré vedia zatemniť oblohu hrubým závojom smogu, či stopami lietadiel, ako i inými vecami.

Fast food alebo ak chcete rýchle občerstvenie

Tempo metropol určuje vlastné pravidlá a ľudia majú, čím ďalej tým menej času i na samotné jedlo. Napríklad štúdia uskutočnená analytickým centrom OECD, zistila, že ľudia Spojeného kráľovstva trávia jedlom len 19 minút denne. A keďže sa životné tempo, čím ďalej tým viac zrýchľuje, dôjde k tomu, že zachvíľu budeme jedlo do seba hádzať ako palivové drevo do pece, bez toho, aby sme si ho vychutnali.

Mimochodom, zistila sa súvislosť medzi príliš rýchlym stravovaním a priberaním. Faktom je, že ľudia uprednostňujú fast food jedlo, nakoľko sa dá rýchlo skonzumovať, no rovnako rýchlo po ňom prichádza opäť vlčí hlad, vďaka čomu budete jesť stále viac a viac. To vedie k postupnému priberaniu a obezite.

Pokojné používanie telefónu

Pamätáte si ako kedysi, keď sa vám na obrazovke telefónu zobrazilo neznáme číslo, bolo to s veľkou pravdepodobnosťou nové číslo vášho priateľa, či známeho, ktorého ste si neuložili, prípadne ste o ňom nevedeli? Alebo to bol jednoducho omyl? Používanie telefónu bolo príjemné, nakoľko vám umožnilo zostať s ľuďmi v kontakte, aj keď boli ďaleko.

Teraz sa mnohí doslova boja svojich telefónov, pretože akonáhle vidíte neznáme číslo, skoro vždy je to reklama alebo podvodníci. Firmy sa doslova predháňajú v tom, ako od vás dostať peniaze a každý hovor je vďaka tomu nátlakovejší a nervóznejší ako ten predchádzajúci.

Cítim sa najlepší

Pamätáte si, ako ste sa svojim priateľom pochválili s novou kresbou a počúvali nadšené komentáre? Ako ste v zime postavili úžasného snehuliaka, ktorého premyslenosť by vám mohli závidieť aj grafické štúdia v New Yorku?

Momentálne, keď zahráte náročnú pieseň na gitare, dostanete komentár, že to nie je zlé, ale chlapík v Číne túto istú pesničku zahral krajšie a precítenejšie. Postavili ste robota? Je akýsi nakrivo, ale týpko z Nového Zélandu ho má bez jedinej chyby.

A tak je to vo všetkom. Nájsť si svoje hobby, je čoraz ťažšie z toho dôvodu, že pri sledovaní tých, ktorí sa tomu už venujú dlhšie, vás prejde chuť pokračovať. Veď kto by chcel byť priemerný, pociťovať apatiu a nechuť už ďalej pokračovať.

Odpočívať v tichu

Moderný svet je plný hluku. Lietadlá nad hlavou, vlaky a nepretržitý prúd automobilov, hlasné továrne a nákupné centrá sú len malou časťou hlukovej záťaže, ktorej je problém uniknúť.

Ľudia z miest unikajú na dedinu. Ľudia z dedín tvrdia, že už ani tam nie je pokoj ako kedysi. Od rána až do večera hluk. Dokonca aj v lesoch sa už sťažujeme na hluk, či už z píl alebo kvôli bezohľadným spoluturistom.

Je na zamyslení každého z nás, či mu napriek týmto nedostatkom moderná doba vyhovuje alebo sa pokúsi si isté veci od modernej doby ukradnúť späť.