TOP 5 jedál ľudí, ktoré vašich psích miláčikov môžu zabiť

0
5983
Pes Ham

To, čo jeme my, ľudia, nemusí byť vhodné pre našich psov, či mačky. Veľkou chybou je dávať im všetko, čo konzumuje aj človek. Pre niektoré psy, najmä ak majú poškodené vnútornosti, je životunebezpečné jesť zvyšky našich jedál plných solí, korenia, ale len málo majiteľov psíkov tomu venuje pozornosť. Psy majú iný metabolizmus a iné stravovacie potreby, ako ľudia. Vedeli ste, ktoré potraviny im môžu naozaj škodiť?

Čokoláda
Pre psov, alebo mačky je čokoláda toxická. Pre lepšiu predstavu skúste dieťa nakŕmiť plastelínou, telo to nestrávi, spôsobí to rôzne zdravotné komplikácie ohrozujúce život (podľa množstva), od nafukovania po ťažké kŕče. Menej škodlivá je mliečna čokoláda, no najhoršie na tom je pes, ktorého kŕmia horkou čokoládou, či kuchárskou kakaovou polevou.

Cukríky, žuvačky a sladkosti
Rôzne druhy cukroviniek vyrábaných pomocou rôznych umelých látok majú rôzny obsah jednotlivých látok, ktoré ľudskému telu nevadia, prípadne ich malé množstvo nespôsobuje komplikácie. Napríklad látka xylitol obsiahnutá v cukrovinkách dokáže poškodiť pečeň zvieratka. Malý pes môže mať komplikácie s pečeňou už po zhltnutí jednej žuvačky so xylitolom.

Cibuľa, cesnak a chilli
Anémiu a rôzny rozsah problémov s krvou psovi spôsobíte, pokiaľ mu dáte, alebo do žrádla zamaskujete väčšie množstvo čerstvej cibule, alebo cesnak. Našťastie len málo psov dokáže tieto silne aromatické plodiny zjesť dobrovoľne a veľa. Cesnaková polievka, čo je silný vývar z cesnaku, má síce varením znížené hodnoty látok, no stále môžu byť nebezpečné, pokiaľ menší a stredný pes vypije priveľa takejto polievky. Pálivé jedlá sú pre zvieratá v prvom momente možno nevýrazné a až po prehltnutí sa môže prejaviť ich pálivosť. Chilli, feferónky a papričky na psie vnútro pôsobia podobne ako na ľudský organizmus. Niektoré psy toto riziko vedia odhadnúť čuchom, no zamaskované papričky pachovo aj vizuálne, sú prekvapením. Šok a dusenie môžu sprevádzať ďalšie komplikácie, ako napríklad žalúdočné problémy a zvracanie.

Hrozno
Bobule hrozna ovplyvňujú vylučovanie moču, čo najmä pri malých psoch môže mať komplikácie rôzneho rozsahu, ako napríklad kŕče. Pes si len málokedy sám odtrhne a zožerie hrozno. Zväčša k jeho zožratiu dochádza pri kŕmení majiteľom, či deťmi.

Alkohol
Niektorí chovatelia, v snahe byť vtipný a zabaviť sa, dávajú zvieratkám alkohol. Psom môže chutiť pivo, alebo sa z neho napijú pri vysmädnutí a absencii vody. Rovnako tak tvrdý alkohol. Zvieratá sa k nemu môžu dostať aj pri nepozornom skladovaní. Tvrdý alkohol môže menších psov aj zabiť. Vypitím väčšieho množstva alkoholického nápoja, či koktailu, sa u zvierat neraz dostaví šok, neobvyklé správanie, útok, sebapoškodzovanie, alebo dokonca okamžitá bolestivá smrť.

foto: www.petiquettedog.com