Pneumatiky pre SUV. Ako ich vyberať?

0
521

Vozidlá kategórie SUV sa dajú zjednodušene charakterizovať ako autá určené na voľný čas. Vedia však prekonávať náročnejšie podmienky ako klasické autá. Samozrejme, do ťažkých terénov určené nie sú. No mierne náročné terény zvládnu bez problémov. Tomu by však mali byť prispôsobené aj pneumatiky, ktoré má SUV obuté. Z akých typov môžete vyberať?

Kvalitné SUV pneumatiky rôznych typov

Ak chcete na svoje SUV obuť naozaj kvalitné pneumatiky, dobrou voľbou sú napríklad pneumatiky Continental. Táto značka ponúka niekoľko rôznych typov SUV pneumatík.

  • SUV pneumatiky s označením M/T. Sú vhodné pre náročnejšie terény, ako sú napríklad lesné cesty, kamenisté cesty alebo piesok. Tieto pneumatiky Continental sú pre vaše SUV ideálne vtedy, ak auto používate na prácu v teréne. Čo znamená označenie M/T? Je to skratka anglických výrazov Mud/Terrain, teda blato a terén. Tieto pneumatiky majú spravidla hrubší dezén šípkového tvaru. A to preto, aby perfektne odvádzali blato a vodu na okraj kolies a zaručili tak bezpečný kontakt pneumatiky s povrchom. Zvyčajne majú aj pevnejší plášť, ktorý odoláva nerovnostiam povrchu a možnému pretrhnutiu. Sú teda perfektné vtedy, ak so svojim SUV chodievate aj do stredne ťažkých terénov.
  • SUV pneumatiky s označením A/T. Sú ideálne pre vaše SUV v prípade, ak ho napríklad v priebehu týždňa používate najmä na klasických cestách a počas víkendov na nenáročnejších alebo stredne ťažkých terénoch. Zjednodušene povedané – počas týždňa autom chodíte do práce a cez víkend na rybačku, či horskú chatu. Značka A/T vychádza z anglického výrazu All Terrain, teda všetky terény. Tieto pneumatiky majú jemnejší dezén, oproti tým s označením M/T.
  • SUV pneumatiky s označením H/T. Tento typ by ste si pre svoje SUV mali zaobstarať v prípade, že do mierne náročných terénov, ako poľné alebo štrkové cesty, jazdíte naozaj len sporadicky. To znamená, že svoje SUV využívate najmä v meste, no občas „zablúdite“ aj na menej udržiavanú cestu. Tieto pneumatiky sú perfektné na klasickej ceste (čo hovorí aj ich názov Highway Terrain – cestný terén), no zároveň dostatočne bezpečné na mierne sťaženom teréne. Ich výhodou je dlhšia životnosť.

Dalo by sa povedať, že väčšina majiteľov SUV siaha najmä po pneumatikách s označením H/T. Ďalšou častou otázkou majiteľov SUV je tiež tá, či sú na ich autá vhodné elektróny. Odpoveď je samozrejme kladná. Elektróny sú totiž v mnohých ohľadoch pevnejšie a odolnejšie ako plechové disky. Smelo nimi teda môžete ozdobiť aj svoje SUV!