5 tipov, ako cez sviatky nepribrať

0
326
5 tipov, ako cez sviatky nepribrať

Vianoce, Silvester, Veľká noc. Všetky tieto sviatky majú spoločné jedno, a to prejedanie sa. Na stole kopa skvelého jedla, k tomu jeden či dva poháriky alkoholu a po sviatkoch sa dvihne ručička na váhe o niekoľko kilogramov smerom hore. Prejedanie skrátka k sviatkom patrí. Bez sebadisciplíny a bez dodržiavania pravidiel celkom iste priberiete. Ako eliminovať riziko priberania?

1. Ochutnávajte, ale neprejedajte sa

Len málokto odolá skvelým jedlám, ktoré sa cez sviatky zjavujú na našich stoloch. Navyše niektoré z týchto jedál pripravujeme naozaj len pri špeciálnych príležitostiach. Pokojne ochutnajte všetko, čo ste navarili, ale v menších porciách. Pomôže vám, keď si nebudete jedlo nakladať na veľký tanier. Zemiakový šalát a rezeň na malom tanieri sú primeraná porcia, ktorá zaženie vaše chúťky a zároveň nie je kalorickou bombou.

2. Jedlo kompenzujte pohybom

Toto pravidlo platí po celý rok. Keď si chcete dopriať, musíte sa hýbať. Fitness centrá sú cez sviatky zatvorené, takže si budete musieť poradiť inak. Využite možnosti zimy. Napríklad kúpte korčule na ľad a vyberte sa i s rodinou na klzisko. Korčuľovanie je na spaľovanie super šport. Za hodinu času strávenom na klzisku spálite minimálne 400 kalórií. Zbaľte do ruksaku detské korčule na ľad, jedny pre seba a vypoťte rezeň pri piruetách a skokoch. Ak korčule ešte nevlastníte, kliknite na stránky inSPORTline a zaručene si vyberiete.

3. Prázdne kalórie vynechajte

Keď sa chcete poriadne najesť, zabudnite na alkohol. Kombinácia veľkého množstva jedla a alkoholu je pre žalúdok extrémnou záťažou. Navyše alkohol predstavuje prázdne kalórie, ktoré sa na vás rýchlo nalepia. Stačí si uvedomiť, že jeden pohárik vareného vína má toľko kalórií ako sto gramov zemiakového šalátu s majonézou. Nielen alkohol obsahuje veľa kalórií. Sladené nápoje sú pre vašu líniu rovnako nebezpečné.

4. Zažeňte chuť na sladké

Mať na očiach tanier plný sladkostí je veľkým lákadlom. Zrazu vás prepadne obrovská chuť na sladké a zjete niekoľko koláčikov. Možnosti máte dve. Buď dokážete odolať a ochutnáte len jeden kúsok zákusku, alebo odoženiete chuť na sladké. Chuť na sladké je možné oklamať pomocou ovocia. Ovocie je sladké a jeho bonusom je veľké množstvo vlákniny, po ktorej sa rýchlejšie dostaví pocit sýtosti.

5. Varte a jedzte zdravšie

Všetky jedlá, dokonca aj tie sviatočné, sa dajú pripraviť v menej kalorickej alternatíve. Koláče môžete sladiť stéviou. Zemiakový šalát spravte s jogurtom. Vyhýbajte sa vysmážaniu a dajte prednosť grilovaniu alebo duseniu. K jedlám pridajte veľa zeleniny, ktorá naplní tanier a oklame oči.