5 dôvodov, prečo nikdy nesadať za volant pod vplyvom alkoholu

0
11
5 dôvodov, prečo nikdy nesadať za volant pod vplyvom alkoholu
5 dôvodov, prečo nikdy nesadať za volant pod vplyvom alkoholu

Jazda pod vplyvom alkoholu je jedným z najnebezpečnejších a nezodpovedných rozhodnutí, ktoré môže vodič urobiť. Napriek neustálym kampaniam a prísnym zákonom na prevenciu proti alkoholu za volantom je jednou z hlavných príčin dopravných nehôd. Existuje milión dôvodov, prečo pred jazdou nepiť, ale nasledujúcich 5 je najviac relevantných.

1. Znížená reakčná schopnosť a koncentrácia

Alkohol výrazne ovplyvňuje centrálny nervový systém, čo vedie k zníženiu reakčnej schopnosti a koncentrácie. Nebudete schopní adekvátne reagovať na neočakávané situácie na ceste ako sú náhle brzdenie iných vozidiel alebo výskyt chodcov na vozovke. Slabá koncentrácia tiež zvyšuje riziko, že prehliadnete dôležité dopravné značky alebo signály. Nielen taxi bratislava, ale tiež v menších mestách je vám k dispozícii non-stop, takže auto radšej nechajte doma a zabávajte sa bezpečne.

2. Porušenie zákona a právne následky

Jazda pod vplyvom alkoholu je zákonom zakázaná. Ak vás zastaví polícia a zistí, že ste pod vplyvom alkoholu, budete čeliť vážnym právnym následkom. Ide o vysoké pokuty, stratu vodičského preukazu, povinné kurzy bezpečnosti cestnej premávky a v niektorých prípadoch aj trest odňatia slobody. Záznam o trestnom čine spojený s jazdou pod vplyvom alkoholu môže mať dlhodobý vplyv na vaše pracovné príležitosti a osobný život. Ak ste sa ocitli v meste a dali si pohárik napriek tomu, že ste prišli autom, využite služby drink taxi. Taxikári dopravia vás aj vaše vozidlo bezpečne až pred váš dom.

3. Ohrozenie vlastného života a života ostatných

Jazda pod vplyvom alkoholu je jedným z hlavných faktorov dopravných nehôd s tragickými následkami. Zraniť môžete seba, posádku a tiež zaviniť smrť iných účastníkov cestnej premávky – chodcov, cyklistov a ostatných vodičov. Následky takejto nehody môžu mať zničujúci dopad na životy mnohých ľudí, vrátane vašich vlastných blízkych.

4. Finančné následky

Nehody spôsobené jazdou pod vplyvom alkoholu mávajú významné finančné následky. Okrem pokút a právnych poplatkov musíte hradiť náklady na liečbu zranení, opravy vozidla a zvýšené poistné. Ak spôsobíte vážnu nehodu, budete čeliť žalobám na náhradu škody od poškodených strán. Bratislavskí taxikári sú lepšou a hlavne lacnejšou voľbou ako jazda po pití alkoholu.

5. Strata dôvery a reputácie

Jazda pod vplyvom alkoholu môže mať vážny dopad na vašu osobnú a profesionálnu reputáciu. Je jedno, či budete za volantom pod vplyvom len prichytený, alebo spôsobíte nehodu. V obidvoch prípadoch stratíte dôveru rodiny, priateľov i kolegov. Nedôvera a zlá reputácia má dlhodobé následky na vaše vzťahy a tiež možnosti kariérneho postupu.

Autor: Gabriela Kudláčová