5 vecí, ktoré ľudí odrádzajú podnikať, ale vy ich určite prekonáte

0
15
5 vecí, ktoré ľudí odrádzajú podnikať, ale vy ich určite prekonáte
5 vecí, ktoré ľudí odrádzajú podnikať, ale vy ich určite prekonáte

Túžba po nezávislosti, slobode a možnosti realizovať vlastné nápady je pre mnohých ľudí lákavá. Napriek tomu sa však len málokto odhodlá k založeniu vlastného podnikania. Čo ich odrádza? A ako môžete tieto prekážky prekonať?

1. Strach zo zlyhania

Strach zo zlyhania je jednou z najväčších prekážok, ktorá bráni ľuďom začať podnikať. Obavy z finančnej straty, zlej reputácie alebo sklamania okolia môžu byť paralyzujúce. Je dôležité si uvedomiť, že zlyhanie je prirodzenou súčasťou budúceho úspechu. Mnohí úspešní podnikatelia zažili neúspechy, ale poučili sa z nich a nakoniec dosiahli svoje ciele. Ak sa bojíte, že prídete o peniaze, rozhodnite sa pre založenie s.r.o.. Ako eseročka neručíte za záväzky spoločnosti vlastným majetkom. Pre rýchle podnikanie odporúčame kúpiť založenú ready made s.r.o.. Hotové spoločnosti na predaj umožňujú podnikať po podpise zmlúv o prevode spoločnosti.

2. Nedostatok finančných prostriedkov

Začať podnikať často vyžaduje určitý finančný kapitál. Mnohí ľudia si myslia, že bez veľkých úspor alebo investícií nie je možné začať podnikať. Avšak existuje množstvo spôsobov, ako získať finančné prostriedky na rozbeh podnikania. Napríklad je možnosťou ako založiť sro ponechanie celého procesu v rukách špecializovanej firmy. Nemusíte sa tak obávať straty financií kvôli zlým krokom počas zakladania spoločnosti. Firmy sprostredkujú kompletný proces založenia sro.

Ak finančné prostriedky nemáte, vyberte si podnikateľský model, ktorý nevyžaduje veľké investície. Preskúmajte možnosti ako bankové úvery, granty, dotácie alebo crowdfunding. Ak máte dobrý podnikateľský nápad, môžete osloviť potenciálnych investorov.

3. Neistota a nepredvídateľnosť

Podnikanie je spojené s určitou mierou neistoty a nepredvídateľnosti. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť, a to môže byť pre mnohých ľudí odstrašujúce. Je dôležité si uvedomiť, že aj keď nemôžete ovplyvniť všetky faktory, môžete sa na všetky prípadné riziká pripraviť a prispôsobiť sa im. Vždy majte pripravený alternatívny plán pre prípad, že sa veci nevyvinú podľa vašich predstáv. Buďte pripravení prispôsobiť sa okolnostiam a trendom na trhu. Nespoliehajte sa len na jeden zdroj príjmu. Snažte sa mať viacero zdrojov, aby ste minimalizovali riziko.

4. Nedostatok skúseností a znalostí

Veľa ľudí verí, že na to, aby mohli začať podnikať, musia mať roky skúseností alebo špeciálne vzdelanie. Pravdou však je, že najdôležitejšie je mať chuť učiť a rozvíjať sa. Čítajte knihy, absolvujte kurzy, zúčastňujte sa workshopov a konferencií. Ak vám chýbajú znalosti v určitej oblasti, nebojte sa osloviť odborníkov, ktorí vám pomôžu. Napríklad už v spomínanom procese zakladanie spoločnosti, kedy založenie s.r.o. môže vďaka firme prebehnúť úplne hladko.

5. Obavy z reakcie okolia

Niekedy môžu byť najväčšou prekážkou pri začatí podnikania práve obavy z reakcie okolia. Strach z kritiky, odsúdenia alebo nepochopenia zo strany rodiny, priateľov alebo kolegov býva demotivujúci. Verte vo svoj nápad a svoje schopnosti. Nepočúvajte negatívne komentáre a sústreďte sa na svoje ciele.

Autor: Gabriela Kudláčová