TOP 5 pravidiel, ako rozoznať podvodníka v internetovom inzeráte

0
982
Inzeráty a podvodníci

Roztrhlo sa vrece so špinavcami, ktorí využívajú dôverčivosť ľudí na internetových inzertných portáloch a hoci sa prevádzkovatelia stránok snažia všemocne chrániť ľudí, nie vždy to ide a obmedzením zverejňovania inzerátov sú nakoniec odradení skôr práve skutoční záujemcovia niečo predať. Sám som obeťou niekoľkých pokusov, úspešných aj neúspešných, ktoré sa rôzne skrývali, alebo využívali rôzny popis. Dovoľujem si preto predstaviť akýchsi 5 hlavných pravidiel, podľa ktorých rozoznať podvodníka, prípadne aspoň byť v strehu a zvýšiť opatrnosť. Ak sa pri jednom inzeráte stretávate s viacerými bodmi nižšie, zvýšte opatrnosť.

1. inzerát ponúka veľmi dobrú cenu
Inzerát ponúka neuveriteľne výhodnú cenu a predajca ju odôvodňuje ako nevhodný darček, prípadne ako nezáujem o tento model, a pod. Veľmi nízka cena zväčša láka na neuvážené správanie a rýchlu kúpu. Chcete to pre seba, nech to niekto iný neuchmatne a tým skôr naletíte bez dômyselného overovania. Tu je dobré spomenúť fakt, že ak ste reálne prejavili záujem, nie vždy inzerát zmizne, ale z neznámych príčin ho predajca stále drží zverejnený. Dokonca po uhradení peňazí, ba keď na inzerát odpíše niekto z vašich známych, predajca mu ponúkne rovnakú vec… vtedy veľký pozor!

2. obsah inzerátu
Zaujímavé je, koľko inzerátov obsahuje fotografie z internetu, prípadne fotografie, ktoré sú vám už známe, alebo vám nepripadajú reálne zo Slovenska. Dnes si môžete nájsť na internete akékoľvek fotografie s hocičím a zavesiť si ich na svoj inzerát. Ak už ale niekto niečo reálne predáva, myslím, že problém s vytvorením vlastnej fotografie dnes vďaka modernizácií našich vrecká a elektronickej výbavy nie je problém. Text, ktorý znie neuveriteľne honosne, môže byť tiež klamstvo a ak sa oslovený predajca vykrúca, že nemá pri sebe žiaden fotoaparát a preto nepošle ďalšie fotografie, pri nákupe fotoaparátov a mobilov je to dosť podozrivé.

3. komunikácia výhradne emailom
Najlepší sú tí, ktorí skryjú svoje telefónne číslo a vyžadujú komunikáciu výhradne pomocou emailu. Email so zahraničnou koncovkou, stačí českou, ak nie Google mail, boli spoločným znakom hneď niekoľkých slovenských káuz podvodníkov, ktorí sa spoliehali na to, že poskytovateľ emailovej schránky ho bude kryť. Omyl. Pokiaľ predajca odmieta telefonický kontakt, niečo za tým bude, alebo mu na predaji až tak nezáleží. Pokiaľ máte telefonický kontakt, pomocou ktorého došlo k spojeniu a dohode v jeden deň a aj neskôr, potom je možné zvýšiť dôveru v takýto inzerát. Podvodník sa telefonátom vyhýba, no i tu platí – len slovenské čísla.

4. osobný kontakt nemožný
Chytrák, ktorý nedávno predával hneď naraz niekoľkým ľuďom to isté Playstation 3, stihol za pár hodín oklamať niekoľko ľudí s rovnakým príbehom. Spomínal totiž, že rád privezie osobne tovar, no bude potrebovať vopred zaplatiť benzín, ktorý prejazdí. Ďalšia zaujímavá finta, keďže takýmto spôsobom získa možno pár desiatok EUR, a ďalej už nebude riešiť predaj samotného produktu. Spozornieť by ste mali pri inzerátoch, kde predajca odmieta osobný kontakt, alebo osobné prevzatie veci a trvá na pošte, či platbe vopred. A to najmä, pokiaľ ide o drahú elektroniku, prístroje, cennejšie veci a predajca nemá žiadne vybudované pozitívne meno s hodnoteniami. Tie poskytuje napríklad Bazos.sk, hoci len pol roka a potom ich maže. Je to škoda, pretože mnohí kupujúci a predajcovia nie sú pravidelne aktívni a na dobrom hodnotení si dávajú záležať.

5. vykrúca sa a nachytáva
Predajca, ktorému napíšete z dvoch rôznych emailov a v dvoch rôznych formách s údajne dvoma adresami a stále obom bude pravidelne sľubovať, že vec predá práve jemu, je jasý podvodník. Takéto svinstvo sa snažil urobiť predajca veľmi krásneho drahého bicykla, ktorý ho predával za pätinu ceny na známom portáli na jar tohto roku. Hoci mal jediný kus, bol dohodnutý s dvoma rôznymi kupcami na odoslaní peňazí a poslaní, opakujem obom. Podvodníka ľahko prekuknete, pokiaľ s ním nadviažete častejšiu komunikáciu. Často klame o mieste, z ktorého je a tak udáva vymyslenú polohu, prípadne polohu niekoho, koho zneužil na registračnú SMS s prístupovým kódom, ak takúto obeť oklamal na zoznamovacom portáli a z neho vyčítal mesto. Podvodník bude prekvapený, ak mu navrhnete osobné stretnutie na tej a tej ulici v jeho obci, alebo mu odkážete, že si po predávaný produkt príde o pár hodín do konkrétnej obce niekto známy a aké je poznávacie znamenie a kontakt na spoločné stretnutie. Autor falošného inzerátu snažiaci sa vás nechutne okradnúť sa totiž nachádza často niekde celkom inde. Je neoblomný, pokiaľ neustále žiada platbu vopred bez akejkoľvek záruky a dokonca je schopný na niektoré odbornejšie otázky týkajúce sa daného produktu odpovedať hlúposť.

Upozornenie: na webe sa rozmáha aj predaj falzifikátov. Mnoho ľudí ich vlastní nevedomky, pretože ich sami kúpili ako pravé, prípadne o skutočnosti vedia, no ďalej produkt predáva ako originál. Týka sa to elektroniky, oblečenia, parfumov aj obuvi. Obrázky parfumov z parfumérie sú vám zbytočné, ak nie je v inzeráte reálne originálne balenie. Predaj falzifikátov je tiež trestný, preto je dobré obrátiť sa na políciu, rovnako ako v prípade akéhokoľvek podvodu na internete voči vám a vašej peňaženke. Nikdy totiž neviete, či sa v danej veci neobjavilo viac trestných oznámení od poškodených a vtedy stúpa oveľa viac šanca, že polícia a prokuratúra bude konať vo veciach pátrania po majiteľoch účtov, čísiel a počítačov.