TOP 5: najzaujímavejšie letné miesta a atrakcie na Kysuciach

0
1847
Ropný prameň v Korni, © zaujimavosti.net

Chystáte sa na severné Slovensko do zdanlivo chudobného regiónu Kysuce a radi by ste získali tipy na zaujímavé miesta a atrakcie, čo vlastne počas leta navštíviť a čo zažiť? Pripravili sme pre vás TOP 5 tých najzaujímavejších raritných miest, ktoré sa určite oplatí vidieť spolu s informáciou „prečo?“.

Skanzen Vychylovka s historickou železnicou
Vychylovka, časť obce Nová Bystrica (za Starou Bystricou), tu stála dávno pred skanzenom rovnako, ako tu fungovala lesná železnica. Po zrušení a zaplavení obcí Riečnica a Harvelka pre výstavbu vodnej nádrže sa niektoré drevenice zachránili a presunuli sem. Presunuli sa sem aj iné stavby z Kysúc a po vytvorení múzea vznikol skanzen, ktorý pripomína dávne osídlenie prevažne kopaničiarskeho typu. Miesto láka aj filmárov, nie len letných turistov, ktorí radi siahnu po kultúrnom dedičstve, starej architektúre a folklóre. Konajú sa tu vystúpenia, vystavujú tu ľudoví remeselníci, pochutiť sa dá na ľudových jedlách. Cez skanzen premáva historická železnica, ktorá využíva úvraťový systém. Funguje dodnes. V minulosti bola spojená s Oravou a jej časťou oravskej železnice. Dnes ide o dve rôzne železnice, ktoré sa však čoskoro opäť spoja a vytvoria tak železničné spojenie medzi Oravou a Kysucami.

Stará Bystrica orlojStará Bystrica
V prípade obce Stará Bystrica je možné za atrakciu považovať takmer celú obec. Jej zaujímavosťou je architektúra, ktorá sa v posledných 10 rokoch objavila na hlavnom námestí sv. Michala, tiahne sa cez základnú školu až po ďalšie námestie. Tradičné drevené prvky priniesli celkom iný look a to najväčšie lákadlo, ktoré v celé hodiny láka aj zahraničných turistov, je miestny orloj. Presnejší než ten pražský a pod odborným dohľadom ľudí, ktorí sa starajú aj o ten pražský. Orloj zobrazuje okrem času aj polohy mesiaca a slnka, presný kalendár a jeho okolie skrášľujú busty národných buditeľov. Okrem orloja a námestia s menšími atrakciami a legendami môžete navštíviť aj miestne lesy plné húb, nádhernej nezabudnuteľnej prírody, lesných plodov a zastaviť sa sem napríklad, ak mierite na nie až tak vzdialené Jánošikove dni do Terchovej.

Pieskovcové gule v Megoňkách
Mestská časť mesta Čadca Milošová a jej osada Megoňky, sú známym miestom prevažne vo svete nadšencov pre geológiu. Pred pár desaťročiami tu v miestnom kameňolome ťažili kameň, no len čo začali odkrývať skaly hlbšie v zemi, odhalili obrovské kamenné gule, ktorých presnosť fascinuje dodnes. Mnohé boli z miesta ukradnuté a odvezené do širokého okolia. Tie, ktoré sa nedali odniesť, dodnes zostávajú v tomto kameňolome, v ktorom sa zastavila ťažba a dnes je jednou z prírodných atrakcií, o ktorých sa však stále veľmi na Slovensku nevie. Nevie sa z určitosťou ani to, ako vôbec mohli takto veľké okrúhle balvany vzniknúť.

Turzovka Živčáková
Z hľadiska veriacich a pútnikov ide o najvýznamnejšie miesto na Kysuciach. Z hľadiska všeobecného toto miesto skrátka patrí medzi TOP 5. Tisíce ľudí tu mieria na pútne miesto, kde sa zjavila Panna Mária, ale chodia sem aj ľudia v snahe načerpať si vodu z niektorého z miestnych prameňov. Ani netreba približovať, že mnohí týmto prameňom prisudzujú liečivé účinky.

Ropný prameň v Korni
Prírodná rarita môže mať pre niekoho malý význam a pre niekoho môže ísť o nezabudnuteľný zážitok. Nájsť ropu vytekať len tak zo zeme však nemôžete každý deň. Pokiaľ zamierite do obce Korňa za dobrého počasia a vyšliapete si tých 100 metrov od parkoviska k prameňu na zelenej lúke, možno zacítite originálny zápach ropy a zhliadnete túto prírodnú raritu, zároveň štátom chránenú prírodnú pamiatku.

Ropný prameň v Korni, © zaujimavosti.net
Foto © Ropný prameň, zaujimavosti.net

Informácie o Kysuciach nájdete aj na stránkach Kysuce.info