TOP 5 najzaujímavejších miest hradu a múzea Červený Kameň

0
2904
Červený Kameň, Sal Terrena

Hrad Červený Kameň patrí medzi naše najkrajšie a najzachovalejšie hrady, ktoré sa každoročne stávajú mimo iných podujatí aj dejiskom historických festivalov. Rebríček piatich najzaujímavejších miest, ktoré v múzeu Červený Kameň a vlastne teda na hrade nájdete, bol vytvorený v spolupráci s hradom. Nasledovné zaujímavosti teda môžete prijať ako inšpiráciu k tomu, čo si na hrade určite nenechajte ujsť.

Sala Terrena
Sala Terrena je považovaná za jeden z najväčších skvostov tohto hradu. Jej meno je talianskeho pôvodu a preložiť sa dá ako „prírodná sála“. Na hrade Červený Kameň ju nechal vybudovať Mikuláš IV. Pálffy, ktorý na hrad pozval umelcov – štukatérov, kamenárov, maliarov, ktorých úlohou bolo prebudovať hrad na honosné reprezentačné sídlo v barokovom slohu. Fresky v tejto miestnosti vytvoril taliansky majster Carpoforo Tencala v rokoch 1654-1657. Panstvo sa v tejto miestnosti zdržiavalo hlavne v lete. Počas horúcich dní a večerov tu trávilo svoje voľné chvíle. Tiež sa tu hrávali divadelné predstavenia. V súčasnosti sa táto miestnosť využíva na poriadanie civilných sobášov.

Lekáreň
Lekáreň, nazývaná Zlatý orol, vznikla v 2. polovici 17. storočia. Vyrábali sa tu lieky na rôzne neduhy, likéry, kozmetické prípravky, či sladkosti. Unikátom je kniha receptov z roku 1727, ktorá obsahuje 824 návodov na prípravu rôznych liečiv. Zariadenie lekárne pochádza z roku 1752. Poslednýkrát bola činnosť lekárne zdokumentovaná v 30. rokoch 19. storočia počas cholerovej epidémie.

Červený Kameň Lekáreň

Rytierska sála
Najväčšia miestnosť na hrade, ktorá kopíruje šírku celého hradného krídla. Zaujímavosťou je strop tejto miestnosti, ktorý je reťazami upevnený o krov, vďaka čomu v rytierskej sále nemuseli byť použité ďalšie oporné prvky alebo piliere. Miestnosť, slúžiaca ako sieň predkov, mala odkazovať na všetky boje a víťazstvá, ktoré Pálffyovci dosiahli počas storočí. Z rytierskej sále je možné tiež nazrieť do pôvodne veľmi bohatej hradnej knižnice, ktorá obsahovala až okolo 14 000 zväzkov kníh.

Červený Kameň Rytierska sála

Kaplnka
Hradná kaplnka, zasvätená Panne Márii Nanebovzatej, je ukážkou barokového sakrálneho umenia. O vynaliezavosti majstrov svedčí aj oltár, ktorý vyzerá ako mramorový, no v skutočnosti je z dreva. Zaujímavosťou je kľakadlo, ktoré si nechala zhotoviť grófka Blanka Pálffyová zo smrteľnej postele svojho manžela, Vojtecha Pálffyho a je tak príkladom manželskej lásky. Bohatá fresková výzdoba je dielom talianskeho majstra Carpofora Tencalu.

Červený Kameň kaplnka

Hradné pivnice
Unikátne hradné pivnice dali vybudovať v 16. storočí Fuggervci z Augsburgu, ktorí v rámci svojej spoločnosti obchodovali s meďou, zlatom, striebrom a železom a potrebovali pevnosť, ktorá by ich materiál chránila. Kuriozitou je skutočnosť, že tieto komodity tu uložené nikdy neboli. Noví majitelia – Pálffyovci – ich už nevyužívali na uskladnenie nejakého špecifického artiklu. Za výnimku môžeme považovať snáď len víno – typický produkt malokarpatského regiónu. Za účelom jeho výroby nechal Mikuláš II. Pálffy na konci 16. storočia vybudovať v rámci prestavby aj hradnú lisovňu, kde je umiestnený kladový lis na hrozno z roku 1774. Za účelom obrany pevnosti sú na nárožiach situované podsadité delové bašty s kazematmi. Pri ich výstavbe sa staviteľ Ján Spazzo z Bratislavy inšpiroval dielom renesančného umelca Albrechta Dürera. V bližšom okolí takúto dodnes zachovanú pevnosť neuvidíte.

Červený Kameň pivnice

Prídite nás navštíviť osobne, v mesiacoch máj – september od 9.00 do 17. 00 hod., v mesiacoch október – apríl od 10.00 do 15.00 hod. Múzeum ponúka dva prehliadkové okruhy: I. Šľachtická rezidencia, ktorý vás prevedie hradným interiérom a II. Renesančná pevnosť, kde sa oboznámite s obranným systémom hradu zo 16. storočia a jeho podzemím. Viac informácií nájdete na našej stránke www.hradcervenykamen.sk alebo na facebookovej stránke múzea. Kontaktovať nás môžete aj telefonicky na čísle: 033/690 58 03 alebo mailom na adrese: objednavky-mck@snm.sk.

Foto: všetky práva vyhradené, distribúcia a zdieľanie obmedzené, © Červený Kameň