TOP 5 najhorších otázok uchádzačov na pracovnom pohovore

0
867
Pracovný pohovor, SXC.hu

Pokiaľ sa chystáte uchádzať o zamestnanie, nepochybne budete vyzbrojení parádnou výbavou rád a tipov, ako zaujať, čo určite nerobiť a na čo sa pýtať s priam až nechutnou slušnosťou. Strach a obavy sú všade tam, kde chcete byť prijatí, no ležérnosť a drzosť sa u vás prejaví vtedy, keď o zamestnanie ani nestojíte a je vám to jedno. Vtipné je, keď práve vtedy zabodujete a miesto získate. Nech je ako chce, mnohí uchádzači o zamestnanie sa na pracovnom pohovore prezentujú rôznymi prejavmi, ba dokonca aj šialenými otázkami, ktoré na pracovné pohovory nepatria. Teda pokiaľ chcete budúceho zamestnávateľa zaujať. Tie nasledovné pochádzajú z nemenovanej slovenskej nadnárodnej spoločnosti a sú celkom zábavné.

1. Dostanem zálohu?
Otázka, ktorá sa objavila niekoľko krát pri indíciách o úspešnom prijatí, pochovala, alebo takmer pochovala šance na prijatie. Byť na pohovore a už si pýtať peniaze skôr, ako ste čo i len prstom pohli, to chce odvahu, ale aj naozaj veľkú krízu, či dlhy, ktoré nemohli počkať do prvej výplaty. Uf…

2. A to si môžem brať domov?
Pri výrobnej linke, či na páse s potravinami. Na mnohých miestach sú známe zamestnanecké zľavy. U mäsiarov je vždy dosť mäsa, u obuvníka je vždy dosť topánok. Akosi následne nováčik očakáva, že ak bude vyrábať oštiepky, že si z nich môže rovno odhryznúť. Takáto otázka naozaj zaznieva. Najzaujímavejší špekulanti sú tí, ktorí nie sú ešte ani prijatí a dokážu sa spýtať na 3 logom poznačené kancelárske predmety zo stola, či si ich môže vziať… na pohovore!

3. Prečo musím chodiť na šiestu?
Jedna z najčastejších otázok z tých horších na pracovných pohovoroch býva aj otázka na fungovanie pracovnej pozície. Každá je nejako stavaná a pokiaľ vám nástupný čas nevyhovuje, je potrebné zvážiť, či nevyhovuje vašim spojom a možnostiam, alebo len zvyku a pohodliu. Dávajte si pozor, pokiaľ potrebujete položiť takúto otázku. Zamestnanec, ktorý vedie pohovor, môže veľmi rýchlo získať pocit, že to bude problém a pri problémoch to bude aj pokračovať.

4. Dostanem mobil/notebook/auto?
Rovno sa pýtať medzi prvými otázkami, či dostanete mobil, notebook alebo služobné auto, je ako sa pýtať rovno, či má zmysel ďalej takýto rozhovor. Nenažranosť s prepáčením typicky po slovensky sa prejavuje medzi menej vzdelanými, ktorí prichádzajú s veľmi malými skúsenosťami do prvého zamestnania. Pýtať sa na dostupnosť služobného telefónu je určite výhodou pokiaľ už na pohovore sa stretávate s popisom pracovnej náplne, kde sa spomína nutnosť telefonovania v teréne a s automobilom by to malo byť taktiež, ak sa očakáva vaše cestovanie a vyrážanie mimo kancelárie. V roku 2008 sa nemenovaný absolvent na firemný notebook spýtal už hneď v druhej otázke, čím zaskočil dvoch personalistov a na prekvapenie uchádzača po jeho tretej otázke “Koľko je plat?” pohovor ukončili.

5. A to prečo?
Veľmi častá otázka na veľké množtvo informácií na pracovnom pohovore býva u odvážnych uchádzačov o zamestnanie “A to prečo?”. Triafajú ju napríklad ak sa dozvedajú o pracovnej náplni, čase príchodu na pracovisko, spôsobe vykonávania práce, alebo rozsahu benefitov a pod. Z otázok tohto typu zamestnávateľ pochopí jasne, že na otázku odpovedáte otázkou, ktorá vyznieva zamietavo a prekvapivo. Ak túto odpoveď použijete aj na také otázky ako “Skúšobná doba sú tri mesiace” alebo nebodaj “Na obednú prestávku chodievame do miestnej jedálne” kde budete pokračovať s tým, že vy si musíte variť sami, lebo sa pogrciate z jedál, ktoré si neuvaríte, radšej zostaňte doma a skúste to v aktivačných prácach na obecnom úrade.

foto: SXC.hu